Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler…

cocuk psikiyatrisi cocuk aile iletisimi 0 6 yas gelisimi ve egitimi Evlat edinildiği çocuğa ne zaman söylenmeliPek çok çift, biyolojik yoldan çocuk sahibi olamadıkları için ya da sadece anne babasız bir yavruya yuvalarını açmak için evlat edinme sürecine girerler. Evlat edinilen çocuk büyüdükçe de aklına bazı sorular takılar ve ikilem başlar. İşte bu soruları ve ebeveynlerinin onlara nasıl cevap vermesi gerektiğini uzmanlar anlattı.

ONUNLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

EVLAT EDİNİLEN ÇOCUĞA, EVLATLIK OLDUĞU SÖYLENMELİ MİDİR?

Evet söylenmelidir. Her birey gerçek anne babasının kim olduğunu, büyüdüğü insanların gerçek anne babası olup olmadığını bilme hakkına sahiptir. Yetiştiren anne baba bunu önemli ve gerekli görmese de, gerçek çocuğa söylenmelidir.

SÖYLEMEK İÇİN UYGUN YAŞ NEDİR?

Çocuk gerçeği bir başkasından duymadan ya da hissetmeden açıklama yapmak en önemlisidir.

3 yaşından itibaren çocuk gerekli açıklamayı özellikle bir uzman eşliğinde anlayabilir. Ancak algısının daha da arttığı 6-7 yaş daha uygun olabilir. Önemli olan açıklamayı uygun dille ve ergenlikten önce yapmaktır. Bu açıklama 10-12 yaşından önce yapılmalıdır. Ergenlik döneminde açıklandığında çocuk davranış problemleri, evden kaçma gibi aşırı tepkiler gösterebilir.

ÇOCUKLAR DA DEPRESYONA GİRER

Çocuk psikolojisi alanında uzman bir psikolog ya da psikiyatrist eşliğinde söylenmesi ailenin ve çocuğun sürecini kolaylaştırır, tehlikelerden uzak tutar. Süreç boyunca çocuğun izlenmesi olası problemleri engellemek ya da kolay aşmak adına önemlidir.