Evlat edinme evlat edinen ailelerin psikolojisi evlat edinen ailelerin ruh durumu evlat edinen ailelerin duyguları evlatlık edinme bebek evlat edinme


Aslında evlat edinen bir ebeveynin anne babalık davranışlarının diğer ebeveynlerden çok farklı olması beklenmez. Yaşanması olası farklara değinmek gerekirse, bu süreçte öncelikle ebeveynlerin çocuklarının olmaması ve buna bağlı yaşadıkları duygularla yüzleşmeleri gerekir. Bazen fantezi dünyalarındaki biyolojik çocukları, evin içinde bir hayalet gibi yaşamaya devam eder. (Frank ve Rowe, 1990)

Anne babalar elde edemedikleri bu fantastik çocuğun yasını yaşarlar. Eğer ebeveynler yaşadıkları “hayal kırıklığı”, “yetersizlik”, “suçluluk”, “öfke” vb. duygularla yüzleşemez, eşleriyle duygularını yeterince ve uygun biçimlerde paylaşma olanağı bulamazlarsa bu duygular evlat edinme sürecine de taşınabilir. Bu duygular da çocuklarıyla ve eşleriyle olumlu bir duygusal ilişki kurmalarını ve sürdürmelerini zorlaştırabilir. Kabullenilmemiş bir kayıp (biyolojik çocuk olasılığının kaybı) durumunda anne babalar çeşitli yollarla (öm. suni döllenme, tüp bebek vs.) çocuk sahibi olmanın yollarını aramayı sürdürebilirler. Bu çabalar da fantezilerin yaşamaya devam etmesine, dolayısıyla evlat edinilen çocuğun bu fantezileri karşılayamadığı gerçeğinin daha fazla belirginleşmesine ve çocukla anne baba arasında ilişki ve uyum problemlerinin gelişmesine yol açabilir. Hamilelik süreci anne baba adaylarını çocuğa ve yeni yaşam koşullarına hazırlayan oldukça uzun bir süreçtir.

Evlat edinen aileler bu süreci yaşayamadıklarından ve evlat edinme sürecinin bürokratik belirsizlikleri nedeniyle yeterince netleşmeyen çocuk sahibi olacak olma duygusu nedeniyle bebeğe hazırlanmaları ve uyum sağlamaları gecikebilir. Bu uyum sürecindeki gecikmeyi belli ölçülerde beklenen bir durum olarak görmek zamanla gelişecek uyumu kolaylaştırır. Bazen gebelik süreci yaşayamamış, çocuk dünyaya getirememiş anne kendini bilinçdışında yetersiz hissedebilir ve bu duyguyu çocuk bakma becerileri konusundaki yetersizlik duygusuna dönüştürebilir. Bakım sürecindeki doğal zorluklar ve çocuğun gitgide artan beklentileri de anne babadaki yetersizlik duygularını daha da pekiştirebilir. Kaybolan fantezilerin çocuğa yüklediği yetersizlik duyguları ile anne babanın kendine yüklediği yetersizlik duyguları aile içindeki ilişkileri olumsuz yönde etkileyebilir.