Evlatlık evlat edinmek bebeği evlat edinmek evlatlığa hazırlık evlat edinmeye hazırlık evlat edinen bebeğe hazırlık evlatlık bebeğe hazırlık


Hamile arkadaşlarım türlü hazırlıklarla meşgul- doğum dersleri, hastane arayışı, çocuk doktoru seçimi . Bana gelince evlat edindiğimiz bebeğimizin gelişi için hazırlıklara nereden başlayacağımı bilemiyorum.

Annelere habersiz bir şekilde bebeklerini göndererek onları ne yapacaklarını bilmez bir halde şaşırtmak yerine, doğa ana, zekice, hamilelik dönemini tasarlamıştır. Doğum (veya yumurtadan çıkış) öncesindeki bu bekleme dönemi, anne babaya , yavrunun gelişi için hazırlık yapma fırsatı vermektedir. Dişi kuşun yuvasını tüylerle kaplaması, aslanın inini hazırlaması gibi, bu dönemde anne ile baba da, çocuk odasını hazırlayıp, kurslara katılacak, bebeğin ne şekilde beslenip bakılacağına, çocuk doktorunun seçimine ilişkin kararlar alacak ve genel olarak kendilerini duygusal, zihinsel ve fiziksel açıdan aile olma fikrine alıştıracaklardır. Evlat edinen çift içinse bekleme süreci genellikle diğer anne babalar gibi ölçülüp biçilmiş bir süre olmamaktadır.

Bir kuruluş aracılığıyla evlat edinen çiftler söz konusu olduğunda işlemler kimi kez yıllarca sürse de, beklenen gün ansızın gelip çatmakta ve hazırlık yapmak bir yana, gerçeğin kabul edilebilmesi için bile yeterli zaman olmamaktadır. Bu tıpkı hamile olduğunuzu öğrendiğinizin ertesi gününde doğum yapmanın şokuna benzer. Özel aracılarla evlat edinenler için, aynen doğal yollarla çocuk sahibi olan çiftler gibi, benzer hazırlıkları yapmaya fırsat verecek bir süre var olabilmektedir.