Hamile kalamıyor musunuz? Bunun sebebi yumurtlama döneminizi kaçırmanız da olabilir, daha ciddi bir şey de…

İşte size hamile kalmanızı engelleyebilecek 5 medikal durum ve tedavi yöntemleri:

Polikistik over sendromu

Kadınlarda en sık rastlanan hormonal problemlerden biri olan polikistik over sendromu, yumurtlamayı etkilediği için hamileliği engeller. Bunun tam bir tedavisi olmasa da semptomlarını tedavi etmenin pek çok yöntemi bulunmaktadır. Sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersizle normal kilonuzu korumak, dengesiz seks hormonlarınızı düzenleyebilir ve vücudunuzun normal menstrual düzenine kavuşmasını sağlayabilir. Ayrıca yumurtlamayı düzenleyici ilaçlar da bulunmaktadır.

Endometriyoz

Rahim dokusunun rahim dışında büyümesine endometriyoz denir. Ağrılı adet görmek, aşırı kanamalar bu hamileliği önleyici sorunun belirtileridirler. Peki, bu hastalığa sahip olanlar ne yapabilir? Ameliyat, ilaç ya da ikisinin karışımıyla tedavi olabilirler.

Yaş

Her ne kadar günümüzde kadınlar 30’larında hatta 40’larında anne olmaya karar veriyorlarsa da yaş ilerlediği zaman kadınların doğurganlıklarının azaldığı da bir gerçektir. Hamile kalmayı sağlayan en büyük etken yumurtaların yaşıdır.

Tanı konmamış sağlık sorunları

Günümüzde pek çok kadın sağlık sorunlarını fark etmeden yaşamlarına devam ediyor. Tiroit ve diyabet gibi hastalıklar kısırlığa sebep olabilmektedirler. Düzenli kontrollerinizi yaptırmayı atlamayın.

Düşük sperm sayısı

Hamile kalamamanız hakkında gereken bütün testleri yaptırdınız ve bir sorun çıkmadı mı? Belki de sorun eşinizdedir. Eğer eşinizin sperm sayısı düşükse hamile kalma şansınız azalır.
Sperm sayısı düşüklüğü durumunda, rahim içi inseminasyon yöntemiyle kolayca hamile kalınabilmektedir.