hamilelikte sarılık

Hamileliğin yaşı hamilelik için riskli yaşlar gebelik için riskli yaşlar kaç yaşında hamile kalmalı


Bunun için kesin bir yaş sınırı koyulmamakla birlikte, gebelik için en verimli yaşın 20-30 yaşları arasında olduğu uzmanlarca söylenmektedir. Gebelik hangi yaşta olursa olsun risksiz değildir. Bu risk yaş ilerledikçe artar.

Özellikle ilk çocuğunu 35 yaşından sonra doğuran kadınların down sendromlu bir bebek dünyaya getirme riski, yirmili yaşlarda hamile kalan kadınlardan daha fazladır. Bu gibi anormalliklerin yaşlı annelerde görülmesinin sebebi, yumurtaların yaşlanması (her kadın yaşam boyu kendine yetecek sayıda yumurtayla doğar, yumurta hücreleri yenilenmez) ve röntgen ışınlarına,enfeksiyonlara, ilaçlara daha sık maruz kalması olabilir.

Yine annenin sağlık problemleri, yüksek tansiyon, şeker hastalığıve kalp damar hastalığı gibi hastalıklar, yaşı ilerleyen kadınlarda daha fazla görülmektedir. Bunun için 35 yaşın üstünde anne adayı olan kadınların, hamile kalmadan önce ve hamileliği esnasında sık sık doktor muayenesinden geçip, uzman bir doktorun kontrolünde hamileliklerini sürdürmeleri gerekir. İlerlemiş yaş, anne adayını tek başına riske sokmaz. Ama birçok bireysel riskin toplamı buna yol açabilir.