İleri yaşta hamilelik ileri yaşta gebelik ileri yaşta annelik ileri yaşta çocuk sahibi olmak anneliği ertelemek çocuk sahibi olmayı ertelemek


Son 15 yıla bakıldığında kadınlarda hem evlilik hem de hamile kalma yaşı daha önceki yıllara göre artma eğilimindedir. Gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde kadınların kariyer planları, belirli bir statü ya da ekonomik düzeye erişmiş olmaları, evlilik ve dolayısıyla hamilelik planlarını da daha ileriye atmalarına sebep olur. Bu aslında çok fazla bir problem olmamakla birlikte, planlanan ilk hamileliğin 35 yaş ve üstüne sarkması olumsuz etkiler ortaya çıkarabilir.

Yaş ilerledikçe hamile kalabilme ihtimali de azalır ve özellikle 40 yaş üstünde bu oran düşer. Yaşla birlikte hamilelikte tansiyon ve şeker problemlerinin görülme ihtimali artar, ayrıca bebeğin kromozomal anomalili (down sendromu gibi) olması, oluşan hamileliğin düşükle sonuçlanması, erken doğum ve bebeğin düşük doğum ağırlıklı olması gibi durumlarla daha sık karşılaşılır. Ayrıca ileri yaşlardakl hamileliklerde sezaryenle doğum oranı yaklaşık 2 kat artar.