babalara tavsiyelerDoğum öncesi kurslar, anne ve baba adaylarını doğuma bilinçli bir biçimde hazırlamak, bebeğin sağlıklı gelişimi konusunda bilgilendirmek amacıyla gelişmiş ülkelerde, eskiden beri hizmet veriyor. Böylesi gebe eğitim ve egzersiz merkezleri, son yıllarda Türkiye’de de yaygınlaşmaya başladı.

Neler Öğretilir?

Doğum öncesi kurslarda gebelere, sancıların denedenebileceği kolay bir doğum için solunum ve kas kontrolÜ konularında bilgiler verilir ve egzersiz yaptırılır. Birçok anne adayında görÜlen doğum korkusunun önÜne geçilebilmesi için hazırlayıcı eğitim de verilir. Kurslara genellikle, anne ve baba adayları birlikte devam eder. Eşlerinin gebelikte karşılaşabilecekleri sıkıntıları anlamaları, ona gebeliğinde, doğumda, bebek doğduktan sonra nasıl yardım edebileceklerini öğrenmeleri ve kendilerini babalığa hazırlayabilmeleri için erkeklerin de bu kurslardan yarar görecekleri açıktır. Çevrenizde varsa, size ve eşinize en uygun gelen doğum öncesi kurslara katılmayı dÜşÜnebilirsiniz.

Bebek Bakımının Temel Bilgileri

Kurslarda bebek bakımıyla ilgili pek çok yararlı bilgi edinebilirsiniz. Bu haftada, özellikle sağlıklı beslenme gibi başlangıç dersleri yararlı olabilir. Doğuma hazırlık dersleri genellikle doğumdan 8-10 hafta önce başlar. Doğum öncesi egzersiz kurslarına ise gebeliğiniz sÜresince katılabilirsiniz

Türkiye’deki Danışma Merkezleri

Doğumevleri, hastanelerin doğum klinikleri ve Ülke dÜzeyinde yaygın olarak açılmış bulunan Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması merkezleri, özel örnekleri Ülkemizde yeni yeni görÜlmeye başlanan bu tÜr kurslarda edinilen bilgileri danışarak öğrenebileceğiniz merkezlerdir. Bu merkezlerde çevrenizdeki başka anne adaylarıyla tanışma, sorunlarınızı ve çözÜm önerilerinizi paylaşma olanağı da bulabilirsiniz. Bu görÜşmelere eşinizle birlikte katılmanız çabalarınızın yararını arttıracaktır.