10.hafta gebelik uyuma şekli


Hamileliğin ilk üç ayındaki kanamalardan erken doğum tehlikesine kadar pek çok sorunun ortak çözümü olarak yatak istirahatine başvuruluyor. Oysa yatak istirahatinin hamileliği yoluna koyduğuna dair kesin kanıtlar bulunmuyor. Buna rağmen yatak istirahati önerilmesinin nedeni, yüksek risk söz konusu olduğunda uzmanların elinde yapacak fazla bir şey olmaması.
Kadınların çoğu yatak istirahati tavsiyesine uyuyor, çünkü ne pahasına olursa olsun gelişme süresini anne karnında doldurmuş sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek istiyor.

Yatak istirahatinin mantığı nedir?
Yatak istirahatinin en önemli gerekçesi erken doğumu engellemektir, ancak başka rahatsızlıklar da aynı reçeteyi gerekli hale getirebilir. Gebelikte hipertansiyon, gebeliğe bağlı şeker hastalığı, rahim ağzı yetmezliği, vajinal kanama, çoğul gebelik, daha önceki gebeliklerde erken doğum, düşük ya da ölü doğum görülmesi, rahim içi gelişme geriliği ve plasentadaki sorunlar anne adayını yatağa mahkum edebilir. Ayrıca annenin çoklu gebeliği de kimi zaman vaktini yatakta geçirmesi gereğini doğurabilir. Nasıl ve ne kadar bir yatak istirahati geçirmeniz gerektiği ve bu sırada hareketlerinize ne gibi kısıtlamaların getireleceği konusunda elde resmi bilgiler olmadığından, uzman hekiminizin takdiri ve eğilimleri sizin için belirleyici olacaktır.
Hareket kısıtlamasının arkasındaki asıl prensip, yatış pozisyonunda rahim ağzına uygulanan basıncın azalmasıdır. Özellikle erken doğum riski ve rahim ağzı rahatsızlıkları söz konusu olduğunda. Günde 12 saat ayakta çalışan anne adaylarının erken doğum riskinin çok daha fazla olması da uzmanları yatak istirahati vermeye iten nedenlerdendir.