Hamilelikte oruç
Hamilelikte oruç

hamilelikte son ay nasıl geçirilmeli


ÜÇÜNCÜ 3 AY (28-40. haftalar)

Artık ev istirahatindesiniz. Şişmiş göbeğinizin gergin derisi kaşınacak. Kasık kemiğinizden göbek deliğinize çıkan koyu renk bir çizgi görünmeye başlayacak. Tartıya çıktığınızda şoka girebilirsiniz; sağlıklı kilo alan bir kadının gebelik sırasındaki kilo artışı 15 kiloya çıkabilir. Daha da tuhafı, rahminiz genişleyerek normal boyunun bin katına erişecek. Üstüne, bu aylarda her an Braxton Hicks kasılmaları denen ve vücudun doğum provası olan kasılmaları hissedeceksiniz. Gerçek kasılma gibi olmayan rahmin bu düzensiz, hafif gerilmeleri yürüyüş sırasında bile başlayabilir. Hissettiğiniz şeyin ne olduğundan emin olamıyorsanız, siz yine de doktorunuzu arayın.

Dönemin yapılacaklar listesi

Doğum kursu: Doğum sırasında uygulanacak rahatlama tekniklerini öğrenerek doğum korkularınızı giderebilirsiniz. Mümkünse aynı zamanda bebek ilkyardım dersleri de alın.

Pediyatrist: Arkadaşlarınızın tavsiyelerini alabilir, doğum yapacağınız hastaneye danışabilirsiniz.

B grubu streptokokus: Bu bakteri normalde zararsızdır ama yenidoğanda enfeksiyona neden olabilir. Doktorunuz 36. hafta civarında test yaparak bu bakteriyi taşıyan yüzde 10-30 arasındaki kadından biri olup olmadığınıza bakacaktır. Testin sonucu pozitif çıkarsa, doğum sırasında size antibiyotik verilir.

Otomobil bebek koltuğu: Yoksa hastaneden eve dönerken zorlanırsınız. Bebeğin odası hazır değilse de, en azından beşiğin veya karyolanın hazır olmasına özen gösterin.

Göğüs pompası: Emzirmeyi düşünüyorsanız göğüs pompası edinerek nasıl kullanıldığını öğrenin.

Doğum çantası: 36. haftadan itibaren doğum başlayabileceği için hastaneye götürmek istediğiniz her şeyi bir çanta içinde hazır tutun.