uuyrken hareketsiz kaldığımızda elektrik yollama, gebelikte bebeğin hareketsiz kalma nedenleri


Ancak mutlaka dikkat edilmesi gereken konu, her kadını yaşam biçimi, sağlık envanteri ve gebelikle ilgili kişisel durumuna göre değerlendirmek.

İnsan vücudu hareket etmek üzere donanımlanmışken, vaktimizin büyük bölümünü hareketsiz geçirmemizin sağlığımız üzerindeki olası zararları saymakla bitmiyor. Gebelikte ise hareket etmenin önemi daha da artırıyor. Gebelikte her kadına özel olarak bir egzersiz programı uygulanması gerektiğini söyleyen b-fit Spor&Yaşam Merkezi Kurucu Ortağı Bedriye Hülya, gebelikte egzersizin önemi ile ilgili ipuçları veriyor.

Yaşam kalitesini bozan kalp ve dolaşım sorunlarından, depresyona kadar uzanan pek çok rahatsızlığa, çağımızın hastalığı olan hareketsizliğin etkisi büyük. Çamaşır makinasından, elektrik süpürgesine, arabadan toplu taşımaya daha az hareketle yaşamı sürdürmemizi sağlayan her teknoloji, görünen yüzüyle hayatı kolaylaştırırken, bedenimizin hareket ihtiyacı da giderek artıyor. Tembelleşen hayat düzenimizde televiyonun etkisi de vazgeçilmez. Diğer yandan özellikle hareketlerimizi kısıtlayan; ağrılar, stresli işler ve gebelik gibi dönemlerde bu tembelleşme sürelerinin arttığı görülüyor. Tabii bu durum kadını içinden zor çıkılır bir sarmala çekmekte ve artan hareketsizlikle böyle dönemlerin daha ağır geçirilmesine yol açabilmektedir.

Kadınların en doğal ve en mutlu yaşayabileceği gebelik dönemi, hareketsizliğin yan etkilerini en çok hissettikleri zamanlardan biridir. Gebelik döneminde bedende yaşanan değişiklikler kadar, toplumun beklentileriyle de kadın hareketsizleşiyor ve harekete aç bedeni kendisine sunulan “yeni” yaşam karşısında pek çok itirazda bulunabiliyor. Ölçülü yapılan egzersiz ise anne adayının hem bu süreci hem de sonrasını daha kolay geçirmesini sağlayabiliyor. Bilimsel araştırmalar gebelik döneminde sporun; ağrıları azaltma, gereğinden fazla kilo almama, uyku sorununu giderme, özgüveni sürdürme, doğumdan sonra daha kolay toparlanma ve genel olarak kendini daha iyi hissetme gibi faydalarından bahsederken mutlaka dikkat edilmesi gereken konulara da parmak basıyor.