doğum sonrası sporYOGA, anne adayları için uygulayabilecekleri en güzel çalışmadır. Fiziksel olarak gittikçe sizi zorlayan ve değişen vücudunuzla uyum içinde, içinizde gelişen bebeğinizinde tümüyle farkında olarak bu benzersiz dokuz ayı huzur içinde geçirmenizi sağlar. Yoga ile hamilelik döneminizdeki şikayetleri minimuma indirin ve bu harikulade dönemin benzersiz tadını duyumsayın.

Hamilelik için yoganın fiziksel yararları
Hamilelik sırasında yoga yapmanın yararları sayısızdır.* Hamilelik sırasında beden dengesizlik ve rahatsızlığa sebep olabilen birçok dalgalanma içinden geçer. Sık rastlanan rahatsızlıklar yorgunluk, uykusuzluk, bulantı, belde veya bir bacakta siyatik ağrısından, bel ağrısı, kramplar, şişkinlik, varisler, ve diğer vakalara kadar sıralanır. Yoga, hamilelikte bu rahatsızlıklar baş göstermişse bu durumların her biri için iyi gelecek potansiyel iyileştirici yollar sunar. Çoğu zaman, yoga yapan kadınlar dersten sonra bedenlerinde bir rahatlama yaşarlar ve eğer rahatsızlık dinmemişse de sağlıklı bir ruh halinde kalmalarını sağlayan, bu rahatsızlıkla başa çıkabilmenin bir yolunu öğrenmiş olurlar. Hamilelikte dişi bedeni 3.5-4.5 litre fazla kan üretir. Bu büyüyen çocuğunuzu desteklemek için üretilen fazladan 1.5-2.5 litre diğer vücut sıvılarını içermez. Kalp için bayağı bir fazla iş yükü demektir bu zira tüm bu fazla kanın da vücutta dolaşımını sağlar. Bu da eklemlerde ödem ve rahatsızlıklara neden olabilir ve bir yoga çalışması dolaşımı canlı tutarak ve kanın akışını kolaylaştıran şekilde vücudu değişik pozisyonlara sokarak bunları hafifletebilir. Yogaya başlamak için bir kadının hayatında hamilelikten daha iyi bir zaman olamaz çünkü hamilelikte vücudu doğuma hazırlamak üzere bağ dokularını yumuşatan relaxin isimli hormon görev başındadır. Yoga ile birleşince ulaşılabilecek esneklik kadına bebeği karnında büyüdükçe ona daha fazla yer olduğunu hissettirir. Deyim yerindeyse daha fazla nefes alma yeri.
Çömelme gibi duruşları yapmak da pelvik taban kaslarını sağlamlaştırır bu da doğumda yırtılmaları önler fakat aynı zamanda bu bölgenin doğumdan sonra daha hızlı toparlanmasını sağlar. Yoga vücuda kendini çabuk toparlama özelliği kazandırır. Tüm doğum öncesi yoga çalışması özel nefes teknikleri beraberinde olur bu da içsel olarak iyi hissetmemize inanılmaz ölçüde katkıda bulunur. Bu, bebeğin büyüyen hücreleri de dahil vücuttaki her hücrenin yaşam gücü enerjisiyle yıkanmasındandır. Doğum öncesi yoga dersleri özellikle hamile bayanların gereksinimlerine ve yogadan alabilecekleri yararlara odaklanır. Doğum sonrası dersleri doğum sürecinden geçmiş hanımlara vücutlarıyla tekrar bir bağ kurmada ve onu tekrar kabullenmelerinde yol gösterir.