Hamilelikte egzersizin birçok faydası vardır. Ancak yapılan bazı egzersizler düşüğe sebep olabilir. İşte bu nedenle hamilelik döneminde bazı sporlar ve hareketlerden kaçınılmalıdır. Peki gebelikte hangi aktiviteler yapılmalı, hangileri yapılmamalı? İşte, anne adaylarının bilmesi gerekenler…

Son yıllarda kadınların çeşitli egzersiz programlarına olan ilgilerinin giderek artması, bu aktivitelerin hamilelikte de sürdürülmesine, hatta özellikle bu dönemde estetik kaygılarla egzersiz yapma isteğinin artmasına yol açmıştır.

Fiziksel yönden aktif olan kadınların daha kolay doğum yaptıklarına dair kanıtlar çok eskilere dayanır. Aristotales, zor doğumların sedanter (pasif) yaşam biçiminden kaynaklandığını belirtmiştir. Yirminci yüzyılın başlarında egzersiz önerileri temiz havada yürüyüş yapmakla sınırlıyken, 1930’larda daha aktif egzersiz programlarının ilk temelleri atılmıştır.

Hamilelikte yapılan egzersizin faydaları

Hamilelik döneminde yapılan uygun egzersiz şunlara fayda sağlar:

  • Dolaşım ve sindirim işlevlerini düzenler.
  • Annenin ağırlık kontrolünü sağlar.
  • Dayanıklılık ve kuvvetin artırılmasına yardımcı olur.
  • Doğum için gereken kas aktivitesini destekler.
  • Doğum sırasındaki olası sorunları azaltır.
  • Gebelik diyabeti olasılığının önlenmesinde etkilidir.

Hamilelikte kimler egzersiz yapmamalı?

Annede kalp-damar, solunum, böbrek ve tiroid hastalıkları, kontrol edilmeyen Tip 1 diyabet (şeker hastalığı), geçmişte yaşanan düşük, prematüre doğum (erken doğum) öyküsü, yüksek tansiyon, kansızlık (anemi) olması gibi durumlarda egzersiz yapmak sakıncalıdır.

Hamilelikte güvenli aktiviteler

Şimdiye kadar yapılan çalışmalar, hamilelikte en güvenli egzersiz tipinin sabit bisiklet ve yüzme olduğunu göstermiştir.

Yüzme: Özellikle su içinde yapılan egzersizler oldukça yararlıdır ve giderek daha fazla ilgi görmektedir.