doğum-sonrası-egzersizHamilelik döneminde egzersiz hem araştırılan hem de tartışılan bir konudur. Bazı uzmanlar egzersize baştan karşıyken bazı uzmanlar da hafif egzersizlerin yapılabileceğini belirtiyorlar.

Özellikle son 3 aylık dönemde kilo alımını engelleyebileceği için egzersiz yapmak önerilmemektedir. Son zamanlarda yapılan bir araştırmada bulantı, mide yanması, kramplar, uykusuzluk gibi genel hamilelik şikayetlerinin egzersiz sayesinde azalabileceği ortaya çıktı. Ayrıca hamilelikte yapılan egzersizlerin anne adaylarının kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olduğu da belirtiliyor.

Uzmanlar hafif egzersizin dikkatli yapıldığı sürece zararlı olmayacağını belirtseler de hiçbir zaman tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini de vurguluyorlar. Eğer anne fazla enerji harcarsa bebeğe yeterli kan akışı ulaşmayabilir.

İlk 3 aydan sonra anne adaylarının uzanarak yapılan egzersizlerden kaçınmaları gerekiyor. Hamilelik ilerledikçe vücudun yapabileceği hareketler sınırlandığı için hamileler vücudunu dinlemelidir. Gün içinde yapılacak olan hafif yürüyüşler annenin hareketli kalması açısından faydalıdır. Anne adayları bol bol su içmeli ve aç kalmamaya dikkat etmelidir.

Anne adayları ağır egzersizlerden kaçınmalı ve düşme tehlikesi olan at binme, kayak yapma gibi sporlardan hamilelik döneminde uzak durmalıdırlar.

Eğer kanama, akıntı, ağrı, tansiyon yükselmesi gibi şikayetler oluşursa derhal spor bırakılarak doktora danışılmalıdır.