Hadi ama spor yapalımHamilelik sırasında anne adayını zorlayan sırt, kalça ve bel ağrıları için yapılması gereken en iyi egzersiz şeklinin pilates olduğunu belirten, Marriott Hotel Asia Palestra Fitness Baş Antrenörü Gülderen Topuz; Pilates yaparken, anne adayının hem hiçbir şekilde zorlanmadan sırt ve bel ağrılarından kurtulduğunu hem de çok kolay bir doğum gerçekleştirdiğini çekimlerimiz sırasında bizlerle paylaştı. Bizde anne adaylarımıza sağlıklı doğum için “Haydi Pilates’e” diyoruz ama kesinlikle bir uzman eşliğinde yapılması gerektiğinin de altını çiziyoruz.
1 hareket

Oturma pozisyonunda ayak tabanlarımız birleşik, ellerimiz göğüste ve sırt dik bir şekilde burnumuzdan nefes alıyoruz.
2 hareket

Dizlerimizi bükerek, sırtımızı da dik tutarak burnumuzdan nefes alıyoruz. Böylece göğsümüzü iyice açmış oluyoruz.
Nefes verirken sırtımızı kamburlaştırarak geriye doğru hafifçe iniyoruz, burada da yine amacımız sırt kaslarımızı rahatlatmak.
3 hareket

Sırtüstü yatarken dizlerimiz açık, topuklarımız birleşik ve kollarımız geride uzun pozisyonda, yine burnumuzdan nefes alıyoruz.
Ağızdan nefes verirken omuzlarımızı kaldırıp ellerimizi bacaklarımızın arasına uzatarak nefes veriyoruz. Bu hareketi de kalçamızı esnetmek; sırt ve karnı güçlendirmek amacıyla yapıyoruz.
4 hareket
Sırtüstü yatar pozisyonda bir bacağımız düz, bir bacağımız bükülü olacak.