Sezaryen uygulamasında doğum karından gerçekleştirilir. Sezaryen uygulanacağını önceden biliyor olabilirsiniz ya da doğum sırasında karşılaşılan bir sorundan dolayı acil olarak sezaryen gerekebilir. Önceden planlanmışsa epidural anestezi  uygulanabilir, böylece doğduğunda uyanık olacağınız için bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz. Ne var ki sezaryenIerın çoğunda genel anestezi uygulanır .Doğurma sırasında ortaya çıkan bir sorun nedeniyle sezaryene karar verilmişse bir düş kırıklığı, giderek kandırılmışlık duygusu yaşayabilirsiniz. Normal doğumu yaşayamadığınız için kendinizi aldatılmış gibi hissedebilirsiniz. Olumsuz duyguları en aza indirebilmek için kendinizi doğumda olabilecek her şeye hazırlamalısınız. Bütün süreç boyunca eşinizin yanınızda kalıp kalamayacağını doktorunuza sorun.

NASIL UYGULANIR?
Kolunuza serum takılır, göbek altındaki kıllar traş edilip idrar torbasına sonda yerleştirilerek sezaryen hazırlıkları yapılır. Anesteziyle uyutulursunuz. Epidural anestezi varsa sizinle sezaryeni yapan cerrahlar arasına perde konur. Göbek altına genellikle yatay kesi yapılarak anmiyos sıvısı boşaltılır. Rahme ulaşılır ve bebek, kimi zaman forseps kullanılarak çıkarılır. Ameliyatın başlamasıyla bebeğin çıkışı arasında yaklaşık beş dakika zaman vardır. Kesinin dikilmesi ise 30-40 dakika alır.

Yaranın dikiImesi

Genel anestezi altında değilseniz kesilen yerin dikilmesi sırasında bebeği tutabilirsiniz.
Ameliyat kesisine
‘Bikini kesisi’ denir. Kıllı bölgenin hemen üzerindeki bu yatay kesi iyileştiğinde küçük bir iz bırakır, görülmesi güçtür.

1

AMELİYAT SONRASI

Doğumdan sonra yürümeniz çok yararlıdır. Ameliyat yeri birkaç gün ağrı yapabilir, size bu sürede ağrı kesici verilecektir. Hareketle ameliyat yeri açılmaz. Öksürürken, doğrulurken elinizle ameliyat yerinize hafifçe basabilirsiniz. İki gün sonra hafif egzersizlere başlayabilirsiniz  Üçüncü gün, bandaj açıldıktan sonra da duş yapabilirsiniz. Dikişler, kendi eriyen türden değilse, doğumdan beş gün sonra alınır; bir hafta sonra kendinizi çok daha iyi hissetmeye başlarsınız. Altı hafta süresince fazla yorulmamaya bakın. Üç ile altı ay içinde iz iyice azalır.