hamilelikte doğru beslenmeBebeğin tek besin kaynağı vardır: Siz. Bu nedenle, özellikle gebelikte beslenmenize çok dikkat etmelisiniz.Dengeli ve çeşitli beslenmek önemlidir.Bunu özel olarak programlamanız ya da iki kişi için beslenmeniz gerekmez.Yapacağınız tek şey kimileri aşağıda gösterilen doğal , taze ve bol çeşitli besinleri almaktır.Gebe kaldığınızı anladığınızda ya da gebeliği karar verdiğinizde bunlardan hangilerini düzenli olarak yediğinizi ,yiyip içtikleriniz arasında bebeğe zarar verecek bir şey olup olmadığını araştırın.Gebelikte sebze ve meyveyi fazla yemeli , şekerli , tuzlu ve işlenmiş besinler azaltmalısınız.

TEMEL BESİNLER
KALSİYUM
Bebeğinizin gebeliğin 8. haftasında oluşmaya başlayan kemik ve dişlerinin gelişimi için önemlidir. Gebelikte, normalde gerek duyduğunuzun iki katı kalsiyum gereklidir. Kalsiyumdan zengin besinler arasında peynir, süt, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzeler sayılabilir. Ne ki süt ürünlerinin yağ
açısından da zengin olduğunu unutmayın;yağı alınmış süt ve yoğurt tüketin.

 

Günlük fazla kalsiyum gereksinimini giderebilmek için:
85 gr yağsız peynir 170 gr sardalye
7 dilim beyaz ekmek
2 bardak süt

PROTEİN
Gebelikte protein gereksinimi arttığı için protein içeren çeşitli besinleri almalısınız. Balık, et, kuru baklagiller ve sütten yapılan besinler protein açısından zengindir. Ne var ki hayvansal besinler yağ açısından da zengin olduğu için aşırı alınmamalı, etin yağsız tarafı yeğlenmelidir. Çiğ ya da az pişmiş yumurtadan kaçının; satın aldığınız yumurtaların taze olmasına dikkat edin.