Yaz ayları birçoğumuz için yılın en güzel aylarıdır.Bu ayları hamile olarak geçirdiğiniz için çok şey kaçırdığınızı düşünüyor olabilirsiniz;ama sizin de yaz aylarınız yılın en güzel zamanları olarak geçebilir.Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Numan Bayazıt yaz hamileleri için önerilerde bulundu.

Bebeğinizi de Kendinizi de Serin Tutun

Doğmamış bebeğiniz kendi beden ısısını kontrol edemez ve sizin bedeninizin ısı kontrol mekanizmalarına bağlı olarak yaşar.Şu ipuçlarını izleyerek kendinizi de onu da serin tutun.
Doğal Kumaşlar:Pamuk ve keten gibi doğal kumaşlardan yapılmış giysiler bedeninizin nefes almasını sağlayarak sizi çok fazla terlemekten kurtarır.

Açık Renk Giysiler:Açık renkler ışığı yansıtırken,koyu renkler içine çeker.Bu yüzden açık renk giysilerle kendinizi serin tutmanız kolaylaşır.
Çok Fazla Güneşlenmeyin:Ne kadar ısındığınızı fark etmeyebilir ve hatta güneşte yanabilir ve ciddi su kaybına uğrayabilirsiniz.

Güneş Faydalı Ama

Güneş ışınlarının daha dik ve etkili olduğu 11:00-16:00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya özen gösterin,mümkünse aktivitelerinizi bu saatler dışında sabah erken ya da akşam saatlerinde yapın.

Güneş Lekelerine Dikkat !: Hamilelik döneminde hormonların da etkisiyle güneş yanığı ve güneş lekelerine çok sık rastlanır.Özellikle hamilelik maskesi olarak bilinen ‘‘melazma gravidarum’’ (alın,yanak veya şakaklarda ciltten hafif kabarık,sütlü kahve renkte simetrik lekeler) oluşumunda rol oynayan en önemli faktör anne adayının cildinin güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmasıdır.

Güneş Kremi Seçimi: Güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce UVA ve UVB’ye etkili koruyucu kremlerinizi sürün.Hamilelikte genellikle PABA ve diğer kimyasal bariyer içermeyen,titanyum dioksit veya megzoril gibi fiziksel bariyer içerikli güneş losyonları önerilmez.Hamileler için uygun güneş koruyucularının kullanılmasında ise hiçbir sakınca yoktur.