Hamilelik zor bir dönem. Hele de yaz aylarına denk geliyorsa! Ancak bazı noktalara dikkat ederek sıcak günleri sorunsuz atlatmanız mümkün. Hisar Intercontinental Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Müge Harma’nın önerileri ile keyifli bir yaz dönemi sizi bekliyor.

Anne adayları yaz aylarında dışarı çıkarken hangi noktalara dikkat etmelidir?
Anne adayları yaz aylarında dışarı çıkarken ince giysiler giymeli, güneşin dik geldiği saatlerde çıkması mecburi ise muhakkak güneş koruyuculuğu yüksek faktörlü kremler cilde sürülmeli, şapka takılmalıdır. Yürürken gölge tercih edilmelidir. Giysileri açık renkli kumaştan ve ince yapılı olmalıdır. Koyu renkli giysiler güneşi çeker ve gebenin kendini daha sıcak hissetmesine neden olur. Yazın mümkünse gebeler sabah veya akşamüstü ve akşam yürüyüşleri ile yazın keyfini çıkarabilirler; sabah 10’dan önce akşam üstü 4’den sonra. Dışarıda dolaşırken sıvı ihtiyaçlarını karşılamak için bol su içmeli ve yanlarında bulundurmalıdırlar.

Sıcak havalar anne karnındaki bebeği ne şekilde etkiler?
Yaz aylarında vücudun sıvı ihtiyacı artacağından gerekli olan sıvı ihtiyacı karşılanmaz ise gebelikte daha sık olarak görülen idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık, hemoroid (basur) gibi problemler ile birlikte gebeliğin erken doğum veya düşük tehtidi, oligohidramnioz (bebeğin amnion suyunun normalden azlığı), rahim içi gelişme azlığı gibi pek çok durumla karşılaşma riski artar. Bu yüzden gebelerin en az günde 8-10 bardak su tüketmesi önerilmektedir. Aşırı sıcak havalarda egzersiz yaparken15 dakika ara ile yarım bardak su tüketimi de pratik bir öneri olabilir.