Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren kendinize hem fiziksel hem de duygusal olarak daha çok dikkat etmeniz gerekiyor. Sizin için önerdiğimiz birkaç basit adımı takip ederek sorunsuz bir hamilelik geçirip, sağlıklı bir şekilde bebeğinize kavuşma şansınızı arttırabilirsiniz.

1. Prenatal Bakımınızı Erkenden Yaptırın
Doğum öncesi iyi bir bakım hem sizin için hem de bebeğiniz için çok gereklidir. İlk doğum öncesi muayenenizde ilerde sorun olabilecek her tür durum gözden geçirilecektir, unutmayın. Bu arada eğer düzenli ilaç kullanıyorsanız ya da sağlık problemleri yaşıyorsanız, doktorunuza hamile olduğunuzu mutlaka söyleyin.

2. Yediklerinize Dikkat Edin
Bundan sonra iki kişilik yediğinizi göz önüne alarak, daha fazla protein, vitamin ve folik asit, demir ve kalsiyum gibi minerallere ihtiyaç duyacağınızı bilmelisiniz. Buna karşılık günde normalden sadece 300 kalori fazlasına ihtiyaç duyduğunuzu bilmek şaşırtıcı olabilir.
Az pişmiş yumurta, pastörize olmayan süt ve süt ürünleri, meyve suları, çiğ deniz ürünleri ve soğuk şarküteri ürünlerinden sakınmalısınız. Ayrıca yüksek oranda cıva ya da kirli maddeler içeren balık türlerini tüketmekten de kaçınmalısınız.

3. Prenatal Vitaminler Alın
Prenatal takviyelerin çoğu normal vitaminlerden daha fazla folik asit ve demir içerir. Hamilelik öncesinde ve süresince yeterli miktarda folik asit almanız çok önemlidir. Folik asit; bebeğinizin sinirsel gelişiminde görülebilecek ve doğumda oluşabilecek sorunların gerçekleşme riskini oldukça azaltır.
İdeal olarak, hamile kalmadan bir ay önce günde 400 mikrogram folik asit almaya başlamalısınız. Ayrıca yeteri kadar demir aldığınızdan da emin olmalısınız. Hamilelik süresince, özellikle ikinci ve üçüncü 3 aylık dönemde, demir ihtiyacınız artacaktır.
Ancak her zaman fazlasını almak iyi değildir. Bazı vitaminlerin fazlası zararlı olabilir. Bu nedenle doktorunuzun onayını almadan çok fazla vitamin ya da doğal da olsa takviye almamalısınız.