OLUŞABİLECEK KADIN HASTALIKLARI

Vajinal enfeksiyon ve akıntılar

Vajinal akıntılar, fizyolojik ve patolojik akıntılar olarak iki gruba ayrılır. Patolojik akıntılar vajinanın veya rahim boynunun (serviks) protozoan (parazit), virüs, bakteri (aerob, anaerob) ve mantar enfeksiyonları ile oluşur.
Fizyolojik akıntılar ise yüksek östrojen düzeyleri, cinsel uyarılım ve hamileliğe bağlı olarak oluşur. Hamile bir kadında östrojen üretimi, normal bir kadından daha yüksektir. Kanında dolaşan yüksek seviyedeki östrojen hormonu, genital organlarda kan akımını artırırken, genital dokularda su tutulumuna da neden olur. Buna bağlı olarak bölgedeki duyarlı sinir uçları, daha hassas hale gelip cinsel ilgide artışa ve cinsel uyarılıma sebep olur. Hamileliğin neden olduğu fizyolojik akıntı, genellikle berrak görünümdedir. Bazen beyaz parçacıklar içerebilir. Bunlar dökülmüş vajina epiteli (yüzey hücreleri) kümeleridir. Fizyolojik akıntıların tedavisi gereksizdir. Patolojik vajinal akıntılarda ise renk ve koku farklıdır. Ağrı genelde kasıklarda iki taraflıdır ve bazen kaşıntı rahatsız edici boyutlara ulaşır. Vajinal enfeksiyon ve akıntıların tedavilerinde kullanılan ilaçların pek çoğu hamileliğin belirli dönemlerinde, bir kısmı da bütün süreçte bebek için zararlıdır. Mutlaka doktora danışılmalıdır.

Bakteriyel vajinoz

Bakteriyel vajinoz, birden çok mikrobun (mikro organizmanın) birlikte oluşturduğu enfeksiyon tablosudur. Hastalığın sebebi, oksijensiz ortamda yaşayan bakterilerdir. En önemli belirtisi sarı-gri renkli kötü kokulu akıntıdır.
Hastalar genellikle kötü kokunun cinsel ilişkiden sonra belirginleştiğini ifade ederler. Tanı, mikroskobik incelemede anahtar hücrelerin görülmesi ile konur. Enfeksiyon hamilelerde erken doğuma, suyun erken gelmesine, kese zarlarının ve içindeki sıvının iltihabına neden olur. Bakteriyel vajinoz tedavisinde hamilelik süresince emniyetle kullanılabilen sistemik etkili (ağızdan alınan) veya lokal etkili (vajinal kremlerle) ilaçlar kullanılabilir.