Her hamilelik birbirinden farklıdır ama herkeste aynı olan ortak his yorgunluk hissidir.

Karnınızda 9 ay boyunca bir bebek büyütmek bütün enerjinizi alır. Sonuçta içinizde başka bir insanı büyütmek kolay değildir. Bu nedenle de hamile bir kadının kendini yorgun hissetmesi son derece doğaldır.

Hamilelikte yorgunluk son derece normaldir ama eğer siz, her daim yorgun ve yataktan çıkamayacak gibi hissediyorsanız, kendinizi kötü hissetmeniz gayet normaldir.

Ama bu durumdan kurtulmak için yapabileceğiniz birkaç şey elbetteki var. Mesela, beslenme düzeninizi değiştirmek ve egzersiz yapmak son derece etkili olacaktır.

Hamilelikte yorgunluğun nedenleri

Tıpkı beklendiği gibi, hamilelikte kadın vücudu pek çok değişimden geçmektedir. Kadın, fiziksel değişimler kadar duygusal ve hormonal değişimlerle de baş etmek durumundadır.

Her ne kadar hormonal yanı değiştiremeyecek de olsanız, enerji seviyenizi yüksek tutmak elinizde.

Enerji seviyesini yüksek tutmanın en önemli ilk adımı, doğru beslenmektir. Gıdalardan, ihtiyacınız olan besinleri, yeterince almanız gerekir, ayrıca iyice dinlenmelisiniz.

Eğer anne adayı rahat uyku uyuyamazsa, uykusu sık sık bölünürse ve strese girerse kendini yorgun hissedecektir.

Yalnız değilsiniz

Daha önce de söylediğimiz gibi, hamilelikte yorgunluk son derece normaldir, bu nedenle strese ve endişeye kapılmayın ve paniğe kapıldığınız zamanlarda derin bir nefes alın.

Yorgunluk seviyeniz, hamileliğinizin hangi üç aylık döneminde olduğunuza göre de değişiklik gösterecektir.

En yorgun hissettiğiniz zamanlar büyük bir ihtimalle hamileliğinizin ilk 12 haftasında olacaktır.