hamilelikte kansızlık bebek gelişimini etkiliyor, hamilelikte kansızlık, ılk 3ay anne kansız kalırsa bebek bırsey olur mu, hamile kadinda kansizlik bebegi etkilefmi


Hamile kadınların çoğunluğunda kansızlık görüldüğünü ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Gülizar Füsun Varol, hamilelikte kansızlığın bebeğin anne karnındaki gelişimini önemli ölçüde etkilediğini belirtti.

KANSIZLIK HAMİLE KALMADAN ÖNCE DE OLABİLİR

Kansızlık, hamileliği problemli hale getiriyor. Anne adayının dikkat etmesi gereken durum şudur ki, hamilelikte kansızlık, bebeğin anne karnındaki gelişimini önemli ölçüde etkiler ve bu rahatsızlık sakat doğumlarda faktördür.

DENGELİ BESLENME, ANNE VE BEBEK SAĞLIĞI İÇİN ÖNEMLİ

Kansızlığı olan kadınlar hamile kalmadan önce tedaviye mutlaka başlamalı. Hamilelikte ortaya çıkan kansızlık, dikkatle kontrol altında incelenmelidir. Hamilelikte demirin vücuda yeterince verilmesi gereklidir. Biz, gebelikte demiri destekliyoruz çünkü toplumumuzda demirin belli bir seviyenin altında olduğu biliniyor. Yani çok ciddi demir eksikliğinde hematolog konsültasyonu istiyoruz.