fetal mr amacı, fetal mr nedir, fetal mr ne zaman uygulanır


Fetal MR’ın hamilelerde kullanım amacı nedir?

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Radyoloji Uzmanı Dr. Ümit Özcan: Fetal MR, gebelikte yapılan ultrasonografi incelemesinde annede ya da bebekte herhangi bir patolojik bulgu saptandığında, daha ileri ve ayrıntılı bir inceleme yapmak amacıyla kullanılmaktadır. MR incelemesi bebek için yapılabildiği gibi, gebelik döneminde anneye ait problemleri aydınlatmak için de güvenle kullanılabilir.

Anneye ait problemler nelerdir?

Uzm. Dr. Ümit Özcan: Anneye ait problemlerde MR, ultrasonografi ile tanının kesinleştirilmediği durumlarda problem çözücü olarak devreye girer. Bu sorunlar arasında annede karın ağrısına neden olan akut apandisit, böbrek taşları, yumurtalık kistleri, kanamalar gibi hastalıklar sayılabilir. Daha önce sezaryen geçiren ve bu nedenle ikinci gebeliğinde problemleri olan hastalar, gebelikte sorun yaratabilen myomlar ya da plasental patolojilerde de tanı amacıyla MR kullanılmaktadır.

Bebeğe bağlı sebepler nelerdir?

Uzm. Dr. Özcan: Bebeğe bağlı sebepler arasında Fetal MR’ın en sık kullanım alanı fetüsün santral sinir sistemi hastalıklarıdır. Gebelik takibi sırasında bebekte saptanan beyin ya da omurga problemleri ultrasonografi ile sınırlı olarak değerlendirilebilir. Beynin ayrıntılı anatomik yapısı, beyin kıvrım ve katmanlarının gelişimi, omurganın gelişimsel bozuklukları Fetal MR ile ultrasonografiden daha üstün olarak gösterilmektedir. Ventrikülomegali adını verdiğimiz beynin boşluklarında genişleme, anne karnında gelişen beyin enfeksiyonları, kalıtımsal beyin hastalıkları, tümoral kitleler gibi patolojilerde Fetal MR görüntüleme ultrasonografiye ek bilgi sağladığı gibi klinik yaklaşımı da değiştirebilmektedir. İkiz gebeliklerdeki problemlerde, bebek beyninin kanlanması ve beyin parankiminde kanama gibi bazı sorunları tespit etmek konusunda Fetal MR ultrasonografinin gösteremediği değişiklikleri gösterebilir. Ultrasonografi’de bebeğin yatış pozisyonu ya da anne karnındaki su miktarı tanıyı olumsuz yönde etkileyebilir. Fetal MR’da bunlar problem oluşturmaz; bebek hangi pozisyonda olursa olsun, çok rahat görüntü alınabilir. Anne karnında ya da doğumdan hemen sonra cerrahi müdahale gereken fetuslarda MR planlama için kullanılabilir. Fetal MR sadece santral sinir sistemi hastalıkları için değil aynı zamanda fetüsün akciğer, karın boşluğu, kas-iskelet sistemi gibi yapılarını değerlendirmek için de kullanılmaktadır. Bebeklerin diyaframında bir problem olduğunda, örneğin karnındaki organların akciğere doğru yer değiştirmesi gibi durumlarda, akciğer kitlelerinde, akciğer hacim ve gelişimlerinin değerlendirilmesinde Fetal MR kullanılmaktadır. Bebeğin karnındaki yapıları değerlendirirken idrar yollarını, karaciğerini, safra kesesi gelişimini, kız bebeklerde yumurtalığa ait problemleri ya da oluşabilecek tümörleri yine Fetal MR’la ayırmak mümkün. Sadece bebeğe ait olan patolojileri değil, bebeğin eşi diye bilinen plasentaya ait patolojilerde de MR kullanabiliyoruz.