Pregnant woman

Hamilelikte güneşlenme yaz hamileliği gebelikte güneşlenme anne karnında bebek gelişimi


Gebelik sırasında görülen D vitamini yetersizliğinin çeşitli zihinsel bozukluklarla bağlantılı olduğu bulunmuştur. Örneğin kış sonunda doğan bebeklerde şizofreni ve multipl skleroz (MS) görülme sıklığı daha fazladır. Kuzey Avrupa’da ekim ve mart arasında (ayrıca sabah ve akşam saatlerinde) güneş ışınlarının açısı deride D vitamini sentezi yapılmasına olanak vermez. Bulutlar ve güneşten koruyucu ürünler de D vitamini sentezi için gereken ışınların deriye ulaşmasını engeller.

Yaz aylarında hamileyseniz deri kanseri riskine maruz kalmamaya dikkat ederek güneş ışınından gereken miktarda D vitamini üreti,mini sağlayabilirsiniz. Deride D vitamini sentezi sadece güneşte kaldığınız ilk 10 ila 20 dakika içinde gerçekleşir; buna göre her gün öğle saatlerinde on dakika güneş banyosu yapma fırsatından yararlanabilirsiniz.

Eğer dışarı çıkıp güneş banyosu yapma fırsatınız yoksa, cildiniz koyu renkse ya da gebeliğiniz kış aylarına rastlıyorsa D vitamini takviyesi kullanabilirsiniz. Resmi makamlarca onaylanmış günlük doz 400 IU’dur, ancak birçok bilim insanı bu miktarın yeterli olmadığını, bazıları ise günde 1000-2000 IU alınması gerektiğini öne sürmektedir. Gebelikte alınması önerilen multivitaminler de çoğu zaman bu miktarı içerir.