üçlü tarama testini iki defa yaptıranlar


Hamilelikte uygulanan testler
Hamile kaldığınızın müjdesini bir test veriyor. Ve ardından 9 ay boyunca sizin ve bebeğinizin sağlığı için doktorunuz farklı farklı testler yaptırıyor. Bu testler niçin yaptırılıyor? Anne ve bebek sağlığı açısından ne yararlar sağlıyor? Bu soruların yanıtlarını Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Taşdemir’den aldık.

Hamileliğin anlaşılması için uygulanan testler hangileridir?
Hamilelik testleri beklenen adet tarihinde gecikme olduğunda yaptırılabilir. Bu testlerden en hassas ve sonucu en güvenilir olan kanda hamilelik hormonu B-HCG’e bakılmasıdır. Çoğunlukla adet günü veya bir – iki gün geçtiğinde sonuç verir. Günümüzde kullanılan idrar testleri ise oldukça hassastır. Fakat çoğunluğu Kan B-HCG seviyesi 25mIU/ml’in üzerine çıktığında sonucu gösterebilir. Genelde beklenen adet gününü 3 – 4 gün geçtikten sonra bakılması daha uygundur. Ultrason ile gebeliğin teşhis edilmesi en kesin sonuçtur. Fakat ultrason ile gebelik kesesi yaklaşık olarak beklenen adetin 1 hafta kadar geçmesinden sonra görülebilir.

Bir kadının hamile olduğunun teşhis edilmesinin ardından kendisine uygulanması gereken testler var mıdır?
Gebeliğin teşhis edilmesi ile birlikte anne adayında tam kan sayımı, kan grubu, TORCH testi (Toxoplazma, Rubella, CMV ve Herpes virüsü), B ve C tipi sarılık, AİDS testleri ve tam idrar tahlili yapılmalı ve smear alınmalı. İleriki aylarda gerekli görüldüğünde genetik testler, üçlü test, şeker yükleme testi, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını ilgilendiren testler yapılabilir.