Gebelik döneminde anne bebeğini ne zaman hissetmeye başlar?

Dört ayı geçmesine rağmen bebek hareketlerini hissedemeyen anne adayı telaşlanıyor. Bahçeci Kadın Hastalıkları, Doğum&Teşhis Ve Tedavi Merkezi’nden Op. Dr. Esra Aksoy Jozwiak, “Hareketlerin hissedilmesinde; annenin ağırlığı, bebeğin ve plasentanın pozisyonu önemlidir.” diyerek bebeğin ilk hareketlerini ve haftalara göre hareket gelişimini sizlerle paylaşıyor.

Anne adayı ilk bebeğine gebe ise; bebeğin ilk hareketlerini, gebeliğin 18 ile 24. haftaları arasında hisseder. Anne adayı için bu çok heyecan verici bir deneyimdir. Hareketler önceleri baloncuklar, kelebeğin kanat çırpması ya da karnın içinde gaz dolaşması şeklinde hissedilir. Tecrübeli anneler ise hem ne hissettiklerini bildikleri için hem de ilk gebeliğe göre rahim daha az gergin olduğu için biraz daha erken, genelde 16. haftada sonra bebeklerinin hareketini hissetmeye başlarlar. Gebeliğin ilerlemesi ile bebeğin hareketlerinin karakteri de değişiklik gösterir. Bebek daha aktif ve belirgin hareketler yapmaya başlar ve bazen bu hareketler annenin canını yakacak hal alır. Son haftalara doğru ise bebeğin hareket edeceği alan azaldığından hareketler daha künt, vurup-çekme şeklinde olur.

Telaşlanmayın!

Dört ayı geçmesine rağmen bebek hareketlerini hissedemeyen anne adayı telaşlanır. Oysa hareketlerin hissedilmesinde; annenin ağırlığı, bebeğin ve plasentanın pozisyonu önemlidir. Aynı gebelik haftasında olmalarına rağmen bir anne adayının bu hareketleri hissedebilmesine rağmen diğerinde henüz bir kıpırdanma olmaması bu farklılıklardan kaynaklanır.