Hamilelik sırasında akıllara takılan pek çok soru oluyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu en çok merak edilen soruları yanıtlıyor.

– Gebelik süresi ne kadardır?
Hamilelik süresi son adet tarihinin ilk gününden itibaren tekil gebelikler için 40 haftadır.

– Hamilelik sırasında en sık rastlanan şikayetler nelerdir?
Hamilelik sırasında bulantı, bazen kusma, bel ve kasıklarda adet görecek gibi ağrılar, bacaklarda kramplar, halsizlik , uyku hali, çarpıntı, aşırı gaz oluşumu, kabızlık, sık idrara çıkma, bazen burun ve diş eti kanaması rastlanılan şikayetlerdendir.

– Hamilelikte akıntı görülmesi normal midir?
Gebelik sırasında vagina salgısının artması normaldir. Normalden farklı ve kokulu olduğunda doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

– Hamilelik döneminde diş tedavisi yaptırılabilir mi?
Gebelik sırasında diş tedavisi (dolgu,çekim vs.) yapılabilir, ancak mümkünse 16 hafta tamamlandıktan sonrasına bırakılmalıdır.

– Hamilelikte saç boyatılabilir mi?
Saç boyalarının içindeki maddelerin tam açık formülleri bilinmediği için, mümkünse gebelikte saç boyatılmamalıdır.

– Hamilelikte röntgen çektirilebilir mi?
Hamileliğin ilk üç ayı hariç, doktorunuz gerekli görürse akciğer filmi veya benzeri dozda tek bir röntgen çekilmesinin bebek üzerine zararlı etkisi yoktur. Diş için çekilen birkaç röntgen de zararsızdır.

– Hamilelikte ağrı kesici kullanılabilir mi?
Hamilelik sırasında ağrı kesici olarak içeriği sadece Parasetamol olan ilaçlar kullanılabilir.

– Gebelik sırasında cinsel ilişkiye girilebilir mi?
Gebelikte düşük tehdidi olmadığı sürece cinsel ilişkinin bir mahzuru olduğu bilinmemektedir. Ancak bu konuda dikkatli olmalı ve doktorunuzun tavsiyelerine göre hareket etmelisiniz.