Hamilelikte nefes çalışması hamilelikte nefes egzersizleri hamilelikte solunum egzersizleri aktif sancılanma gebelikte sancılanma


Eğer daha önceden solunum alıştırmaları yapmadıysanız, bu konuda hemşirenizden yardım isteyin. Nefes alıştırmalarını hamileliğinizin 4. ayından itibaren yapmanız, doğumda size kolaylık sağlayacaktır. Bir kasılma yaklaşıyor! Şimdi biliyorsunuz ki, bu kasılma “tam bir nefes alın” demektir. Kasılma geldi; yalnızca ağızdan, daha hafif ve yüzeysel nefes alın. Bunu çok uzun süre tekrarlarsanız başınız dönebilir.

Kasılma geçti; tam bir nefes alın; karın ve göğüs, geniş ve rahat olsun. Derin bir iç geçirme gibi nefes alın, sonra verin.İki kasılma arasında, normal nefes alın, olabildiğince gevşeyin,bu bir sonraki kasılmaya daha iyi dayanmanıza izin verecektir.Ve yeni bir kasılma geldiğinde her şeyi yeniden yapın.Doğum anında eşinizle, bir yakınınızla veya hemşireyle birlikte aktif çalışın.

Sık sık idrara çıkın. Böylece dolu mesane bebeğin yolunda engel oluşturmaz.Bel ağrısını gidermek için yanınızda bulunan kişiden belinize masaj yapmasını isteyebilirsiniz. Omurganızın en alt ucunu el ayası ile dairesel biçimde ve bastırarak ovmalıdır. Cildinizin zedelenmemesi için pudra veya nemlendirici kullanabilirsiniz.

Yatakta iken, sırt üstü yatmayın. Sırt üstü yattığınız zamanbebeğin daha az oksijen almasına sebep olabilirsiniz.Sancı aralarında hareket edin. Böylece acı ile baş edebilmeniz kolaylaşır. Sancı geldiğinde en çok rahat ettiğiniz konumu alın.Ağrı kesiciye ihtiyacınız varsa bunu söylemekten çekinmeyin.Doktorunuz 20 dakika veya yarım saat beklemenizi önerebilir.Bu süre içerisinde de yeterince ilerleme kaydettiğiniz için artıkihtiyacınız kalmamış olabilir. Bu beklemenin sonucunda kararınız yine ilaç almaktan yana ise, doktorunuza bunu iletin.