hemoroidGebelik nedeniyle vücutta kan hacminin artması, toplar damarlardaki kan basıncında da artışa neden olur. Önceden de var olan ya da gebeliğin doğal etkenlerinden dolayı oluşan basur, hamilelik nedeniyle şikayetlerin artmasına neden olur.

Gebelik nedeniyle karın bölgesinde büyüme olduğu için alt kısımdaki toplar damarlarda daralma meydana gelir. Daralan toplar damarlarda kan dolaşımının yavaşlaması nedeni ile de kan basıncında artış oluşur. Toplar damarda oluşan kan basıncı, yüzeysel bölgelerde varisleşme meydana gelir.

Basur ( hemoroid – mayasıl )makat içerisinde kalın bağırsağın son kısmındaki toplar damarlarda oluşan varis olarak adlandırabiliriz. Toplar damarda oluşan kıvrımlar damarda daralma yarattığı için bölgede kan basıncının artmasına neden olur ve artan kan basıncı hemoroid kesecikleri oluşturur. Bu kesecikler dışkılama esnasında yırtılarak dışkıda kan görülmesine neden olur. Fakat bu durum genellikle kabızlık problemi yaşayan hamile bayanlarda dışkının sert olması ve ıkınma nedeniyle kolayca üzerinde çatlaklar oluşur hatta yırtılarak kanamaya neden olur.

Basur ( hemoroid ) hastalığına yakalanan hamile bayanlarda ilk belirti dışkılama esnasında pembemsi taze kan görülmesidir. Makat ağzında oluşan keseciklerdeki yırtık yada çatlak nedeni ile her dışkılamada kısa süreli kanama görülür ve her dışkılama esnasında bu durum yeniler.

Makat çevresinde diğer belirtiler olarak sertlik, dolgunluk, ağrı, sancı ve ele gelen kitle diğer belirtiler arasında yer alır. Toplar damarlarda oluşan hemoroid kesecikleri nedeni ile kan dolaşımı iyice azalır ve hatta damarın tıkanmasına ve kan dolaşımının durmasına neden olur. Kanın hareket edememesi ve aşırı kan basıncı nedeniyle çok şiddetli ağrı ve sancı yaşanır. Kısa sürede tedavi edilmesi gerekir, tedavi edilmediği taktirde ağrı ve sancı artarak devam eder. Gebelikte oluşan basur kan kaybına yol açacağı için demir eksikliği ve kan düşüklüğüne neden olabilmektedir.