nöbet şekeri ile hamilelik ilişkisi nöbet şekeri hamilelikte kullanımı nöbet şekeri ve gebelik nöbet şekeri ile hamile kalanlar nöbet şekeri ile hamile kalmak nöbet şekeri ile hamile kalınır mı gebelik ile ilgili gelişmeler


Hiçbir anne adayı gebelik şekerine yakalanmak istemez, fakat bu, pek çok anne adayının başına gelebilen bir durumdur. Fakat Japon bilimadamları, yaptıkları çalışmalar sonucunda, bu konuda olumlu gelişmeler olabileceğine dair bir umut ışığı ortaya çıkarttılar.

Gebelik şekeri
Gebelik şekeri, anne adayında daha önce olmadığı halde, hamileyken ortaya çıkan diyabet hastalığına verilen addır. Annenin insülin alıcılarının hamileyken doğru çalışmaması ve kanında yüksek miktarda şeker bulunması sonucunda gebelik şekeri ortaya çıkmaktadır. Bu durumdan anne de bebek de kötü yönde etkilenebilirler. Gebelik şekeri nedeniyle, nadiren olsa da, kimi zaman ölü doğumlar da ya bebeğin nöbet geçirmesi durumu yaşanabilmektedir.

Gebelik şekeri, doğru beslenme planı ve kan şekeri kontrolü ile kontrol altına alınabilir. Bazı anneler bu durum için insülin iğneleri kullanmak zorunda kalabilir fakat bu iğneler biraz az kiloyla doğum ve nadiren oluşan komplikasyonlar dışında bebeği kötü yönde etkilemezler.

Çoğu anne, gebelik şekeri için, 24. ya da 28. haftada kontrole giderler fakat ailede böyle bir geçmiş ya da başka risk faktörleri varsa, anneye bu kontroller daha önce de yapılabilmektedir.

Yeni buluşlar
Tokyo Kadın Hastalıkları Üniversitesi çalışanlarının bulduğu bir biyogösterge sayesinde, kadınların hamilelik sırasında gebelik şekerine yakalanma riskleri çok daha önceden ölçülebilmeye başlanacak. Umarız bu yeni buluş en kısa zamanda kadınların kullanımına sunulabilir.