Gebelik depresyonu hamilelikte depresyon gebelikte depresyon hamile psikolojisi hamilelikte psikoloji


Hamilelik eğlence, coşku ve beklenti dönemi olmalıdır. Ancak yapılan araştırmalara göre ortalama her sekiz hamile kadından biri tüm bunların aksine hamilelik dönemlerinde kendilerini üzgün, stresli, şaşkına dönmüş ve bitkin hissettiklerini dile getirmektedirler.

Uzmanlar bebek beklerken depresyonla mücadele etmeye çalışan annelerin kesinlikle tedaviye ihityaçları olduğunu dile getirse de bu durumdaki kadınların birçoğu yardım çağrısı yapmamaktadırlar. UC San Diego Doğum Ruh Sağlığı Kliniği müdürü psikiyatrist Dr. Katie Hirst, ¨Hamilelikte depresyonla boğuşan anneler mutsuz olduklarını kabul etmekte oldukça zorlanıyorlar¨ diyor. Dolayısıyla bu kabul edemeyiş de beraberinde tedaviyi kabul etmeyi de gittikçe zorlaştıran bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Oysa bu durum, tedavi edilmediğinde hamilelik depresyonu bebeğin prematüre yani erken doğma riskini artırıyor ve bebeğin doğum kilosunu düşürüyor. Üstelik hamilelik depresyonunun zararları yalnızca bebekle ilgili değil, anne de doğum sonrasında bu depresyondan etkilenebiliyor. Tedavi edilmeyen doğum öncesi depresyon doğum sonrasında da depresyon riskini oldukça artırıyor.