hamilelikte tarama testi, hamilelik tarama testleri


Doğum öncesi tarama

Down Sendromu ya da Spina Bifida gibi risklere karşı, anne adayının medikal ya da genetik geçmişi gözedilmeksizin, rutin bir şekilde yapılması istenilen bir taramadır.

Doğum öncesi tanısal testler

Amniyosentez veya yüksek ölçekli ultrasonlar kullanılarak uygulanan bu testler, genellikle, daha önceki bir taramada, ceninin anormalliğinde bir artma gözlemlenmişse uygulanır. Bu testler, bazı doğum kusurlarını teşhis edebilir.

Pozitif ya da negatif sonuçlu doğum öncesi testlerinin benim ve bebeğim için ne gibi bir anlamı vardır?

Pozitif neticeler, ceninin, bazı doğum kusurlarının olması riskinin normalden fazla olduğu anlamına gelmektedir. Burada anahtar kelime şanstır. Pozitif neticeler her zaman illa ki bir problem olduğu anlamına gelmezler. Doktorunuz size bebeğinizin sağlığından emin olmak için daha derin bir ultrason ya da amniyosentez testi yaptırmanızı önerdiğinde, karar vermeden önce bilmeniz gereken bir şey daha var. O da, bu testlerin bebeğinizin sağlığı konusunda net bilgi almanıza yardım etmesinin yanında az da olsa düşük yapma ihtimalinizin olmasıdır. Burada karar size kalır, testi yapmak ya da bekleyip görme yöntemine gitmek sizin seçiminiz olacaktır.

Negatif sonuç demek, bebeğinizin büyük bir ihtimalle, şüphelenilen doğum kusuruna sahip olmaması demektir ama bu testler hamilelik sırasında gözlemlenemeyecek bir hastalığının olup olmadığı konusunda bir bilgi veremez.

Tarama ile yapılan testlerde, hamileliğin ilk üç ayındakilerde, bebekte bir problem olup olmaması riski gözden geçirilir. Ceninin bir probleme sahip olma riski %1’den fazla ise anne adayına daha çok test yapılması gerekebilir. Tabii göz ardı edilmemelidir ki, %1 riski olan bir ceninin problemsiz doğma ihtimali de %99’dur.