amniosentez neden yapılır, amniyosentez nedir, amniosentez, amniosentez nedir


Fetüsteki genetik hastalıklar, enfeksiyonlar bu yolla saptanabilir. Fetal akciğer matürasyon tayini ve Rh uygunsuzluğunda durum tespiti için de amniosentez yapılır. İlk kez dünyada 1966 yılında yapılmıştır. Amniosentez ile kromozom hastalıklarının % 99 u teşhis edilir.

Anne yaşı ileri ise, ailede genetik hastalık hikayesi varsa, kan testleri bozuk çıktıysa, ultrasonda şüpheli görüntüler varsa, anne adayı çok kaygılı ise amniosenteze karar verilir. Down sendromu ( trizomi 21), trisomi 13 ve 18 en sık olarak tarananlardır. Bunun yanı sıra seks kromozomal genetik hastalıklar örneğin Turner sendromu vs teşhisi de rahatlıkla konur. Fetüsün cinsiyeti de bu yoldan saptanabilir. Amniotik sıvıda alfa feto protein saptanması fetüs nöral tüp anormalliği, karın duvarında anormallikler, anensefali gibi çok ciddi problemlerin teşhisini sağlar. Gebeliğin 2. veya 3. üç ayında yapılan amniosentez ile fetüsün akciğer gelişimi tayin edilebilir, erken gebelik riskinde amnion sıvısında bakteri aranarak mikrobik durum hakkında bilgi edinilebilir.

İşlem uygulandıktan sonra anne adayına yatak istirahati önerilir, kişi ağır kaldırmamalı, iş yapmamalıdır. Cinsel ilişki de belli bir süre yasaklanır. Vajinal kanama, vajenden amnion sıvı gelmesi, karın ağrısı, karnın kasılması, ateş yükselmesi halinde derhal doktor ile temasa geçmelidir. Anne adayının kan grubu Rh -, baba adayı Rh + ise bu işlemden sonra kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalıdır.

İşlem 200 ile 500 de 1 oranında düşüğe neden olur. Enfeksiyon riski 1000 de 1 civarındadır. Fetüsün yaralanma riski çok nadirdir. Genetik maksatlı yapılan amniosentez gebeliğin 16-17. haftasında yapılır. 3 hafta içinde kesin netice alınır.