hamilelikKimi anne adayları genetik veya kronik hastalıkları, kimileri de hamilelikte oluşan birtakım sağlık problemleri nedeniyle “riskli hamilelik” sınıfına girerler. Peki, bu durumda ne yapmaları gerekiyor?

9 ay süren hamilelik yolculuğunun sorunsuz ve mutlu şekilde sonlanması beklenirken, bazen anne adayının ve karnındaki bebeğinin hayatını riske sokan ve hamileliğin gidişatını ciddi yönde etkileyen olumsuz durumlar oluşabilir. Bu risklerin neler olduğu ve bu süreçte ne tür önlemler alınması gerektiğini Medical Park Bahçelievler Hastanesi‘nden Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Jane Özcan anlattı. Sizlere sorunsuz, sağlıklı ve mutlu bir hamilelik diliyoruz …
Hangi durumlar risk oluşturuyor?
Bebeğe ya da anneye ait sebepler nedeniyle, hamileliğin olumsuz etkileyen durumlar olabilir. Bebeğe ait sebepler; büyüme gelişme geriliği, çoğul hamilelik, bebeğin ve annenin kardiak, hematolojik, akciğeriyle ile ilgili sorunlar sayılabilir.Tetiklediği hipertansiyon ise lohusalık sonuna kadar risk arz eder ve ağır tansiyon gelişmiş olan hastalarda birçok sistemi (böbrek, göz, akciğer, kalp) bundan olumsuz yönde etkilenir. Kronik olan anne adaylarının ise hastalıkları sırasında ilerleyebilir.

Peki hamilelikler nasıl oluşuyor?
Hamilelikleri tanımlayabilmek için önce hamilelik hikayesini etraflıca incelemek gerekir. Annenin daha önceki geçmişine bebek kaybı olup olmadığına konik bir hastalık bulunup bulunmadığına bakılır.

Bir iğneyle fetüsün amniyon sıvısına ulaşılır. Bu yöntemle amniyon sıvısına dökülen deri hücreleri elde edilmiş olur. Her iki yöntemde de bebeğin hücrelerine ulaşılmış olur ve alınan materyal genetik uzmanları tarafından 3 hafta gibi bir sürede incelenir. Bebeğin hücrelerinden kromozom haritası çıkartılarak genetik bir hastalık olup olmadığı yüzde 99 güvenilirlikle tespit edilir.bebeğinizle düzen kurun
Anne adayları nelere dikkat etmeli?
Genetik hastalıkların tedavisi mümkün değildir. Ancak hasta bilgilendirilerek gerektiğinde, özellikle de yaşamla bağdaşmayan anormallikler olduğunda hamilelik sonlandırılması düşünülebilir. Hamileliğe bağlı hipertansiyon genellikle 5. aydan sonra gelişir. Risk grubundaki (beyaz tenli, şişman, yaşı 20’nin altında veya 35’in üstünde, daha önce hamilelik zehirlenmesi yaşamış olan) hastalar, konu hakkında bilgilendirilerek, tansiyon ölçümleri ve yaşam tarzı değişiklikleri konusunda uyarılmalıdır. Her kontrolde hastanın tansiyon ve kilo ölçümü değerlendirilerek gerektiğinde laboratuar testleriyle desteklenmelidir. Şeker ölçümü, şeker yükleme testiyle 6. ayda yapılır ve sonuçlarına göre diyetle ya da insülin tedavisiyle şeker regülasyonu sağlanmalıdır. Daha önce erken doğum deneyimi olan hamileler yakından takip edilir ve gerektiğinde rahim ağzına dikiş atılmak suretiyle hamilelik süresi uzatılır. Tüm hamilelik süresince anne adayları beslenmeye dikkat etmelidir.