hamilelik 1. haftaGebeliklerin büyük çoğunluğu normaldir, her şey yolunda gider. Ne var ki kimi zaman olası tehlike oranlarının yükseldiği, doktorunuzun gebeliği daha yakından izlemek isteyeceği durumlar olabilir. Bunun nedeni genel sağlık koşullarınızdaki bir düzensizlik ya da sözgelimi ikiz gebelik olabilir. Kimi zaman da özel bakım konusunda ­doktorunuzun dikkatini çekip onu özel bakıma başka belirtiler ortaya çıkabilir.

KANSIZLIK (Anemi) Birçok kadın gebe kalmadan önce biraz kansızdır. Bunun nedeni de genellikle demir eksikliğidir. Bunu düzeltmek gerekir, çünkü gebelikte de­mir gereksinimi artar; üstelik doğumda da bir miktar kan kaybedilir.

Tedavi: Beslenme düzeni­nizi demir açısından zengin, bol çeşitli besinlere dayan­dırarak bu sorunu baştan çözebilirsiniz, ama gebeliğiniz sırasında karaciğer içeren yiyecekler­den uzak durmalısınız. Kan tahlillerinde anemi görül­müşse doktorunuz size demir ilacı verecektir. İlacı yemeklerden sonra ve bol suyla alın, çünkü kabızlık ya da ishale neden olabilir.

Kansızlık Karaciğer, ıspanak, kırmızı et gibi demir açısından zengin besinler kansızlığın önlenmesinde yararlıdır

ŞEKER HASTAllĞI (Diyabet)

Gebelik sırasında diyabet yakından denetlenmeli, sık sık kan şekerine bakıl­malıdır. Bunlar yapılırsa şeker hastalığı, gebelik açısından daha az tehlike oluşturur.

Tedavi: Kan şekeri düzeyi kontrol altında tutulmalıdır. Bu amaçla doktor ensülin tedavisini yeniden düzenleyebilir. Şeker hastaları diyetlerine de çok dikkat etmek zorun­dadır. Gebelik kontrollerine daha sık gidilmesi gerekir. Kimi zaman şeker hastalığının hafif bir şekli, ilk kez gebelikte ortaya çıkabilir, ancak bu her zaman, gebelik sona erdikten sonra kaybolur.