Kimi bebeklere doğumdan sonra özel bakım gerekir. Bunun nedeni genellikle prematüre (37. haftadan önce doğmuş) ya da düşük tartılı doğmuş olmalarıdır. Bu bebekler beslenmelerinde, solunumlarında, sıcak tutulmalarında sorun çıkabileceği için doğumdan sonra özel bakım görecekleri ve gözetim altında tutulacakları bir bölüme alınır. Bebeğinizin burada ne  kadar kalacağını kestirmek güçtür. Daha bebeğinizle tanışma fırsatı bulamadan onun sizden ayrılması ,ve bir sürü aygıtla çevrili bir kuvözün içine konulması sizi üzebilir. Başlangıçta size ürkütücü de gelse bütün bu işlemlerin, onun sağlığı için yapıldığını unutmayın. Bebeğinizin çevresindeki aygıtlardan birinin ne işe yaradığım çalışanlara sorarak öğrenebilirsiniz.

 

BEBEĞİNİZİ TANIMAK İÇİN
Olanaklar elverdiğince bebeğinizle birlikte olmanız yararlıdır. Birçok hastanede kalabileceğiniz ve böylece bebeğinize yakın olabileceğiniz özel odalar vardır. Başlangıçta bebeğiniz size çok küçük ve hemen incinecek gibi gelebilir, ona dokunmaktan korkabilirsiniz.Ancak unutmayın ki bebekler kucağa alınıp sevilmekten hoşlanırlar. Kuvözden çıkarılmasına izin verilmeyen bebeği bile kuvözdeki pencerelerden elinizi sokarak sevebilirsiniz.

SORU SORUN
Sizi kaygılandıran her şeyi doktora sorabilirsiniz. Bebeğinin durumu kendilerine çok kötü göründüğünden ve alacakları yanıttan korktukları için, çoğu anne baba soru sormaya çekinir. Oysa çağdaş yoğun bakım birimlerinde erken ya da çok zayıf doğmuş bebekler bile yaşatılabiliyor.

BEBEĞİN BESLENMESİ Bebek emebiliyorsa, onu normal yoldan besleyebilirsiniz.Yoksa, burnundan ya da ağzından uzatılan özel mide sondalarıyla beslenir.

SARILIK1Bebeklerin birçoğu doğumdan yaklaşık üç gün sonra hafifçe sararabilir. Bu sarılık bebeğin karaciğerinin henüz tam çalışamamasına bağlı ve bütünüyle doğaldır.Yeni doğmuş bebeğin fizyolojik sarılığı adı verilen bu durum genellikle
birkaç günde geçer. Bebek bu süre içinde normalden biraz daha uykulu olabilir. Sık sık uyandırarak beslemeye çalışın. İçinde uyuduğu sepeti gündüzleri güneş alan bir pencerenin yakınına koymanın da yararı vardır.Kimi zaman sarılığın özel bir ışıkla tedavi edilmesi gerekebilir.(fototerapi). Işık tedavisi normal yenidoğan servislerinde uygulanır. Ancak durumu ağır olan kimi bebekler, tedavi için özel bakım odalarına alınabilir.

ÖLÜ DOĞUM
Bebeğin ölü doğması çok ender görülen bir olaydır. Bunun katlanılması en güç yanı bebeğinizi hiç tanıyamamış olmanızdır. Doğumdan sonra onu görmeniz, kucağa almanız, giderek ona ad verip kişileştirerek yas tutmanız doğal, belki de gereklidir. Belki kızacaksınız, işlerin nerede yanlış gittiğini , merak edecek ve birilerini suçlayacaksınız. Utanç ve suçluluk hissi de  duyabilirsiniz. Doktorunuzdan sizi, daha önce benzeri bir deneyimi kişilerle tanıştırmasını isteyebilirsiniz.