gebelikte hamilelikte kanamaTanım
Molar gebelik (Üzüm gebeliği olarak da bilinir) rahim içinde gelişen ve kanserli olmayan bir tümördür. Döllenmiş yumurtanın içinde babadan gelen ekstra sperm varsa kromozomlar bölünür ve mol gebeliği oluşur. Mol gebeliği komplet (tam) ve kısmi mol olarak 2ye ayrılır. Komplet mol, kısmi mol gebeliğine göre daha sık görülür ve daha erken dönemlerde belirtilerini gösterir. Molar gebelik ciddi komplikasyonlar doğurabilir. Nadir de olsa kanser riski görülen bir türü mevcuttur ve erken tedavi gerektirir.

Belirtileri
Molar gebelik ilk bakışta normal bir gebelik gibi görünebilir ama gebelik dönemi ilerledikçe bazı belirti ve bulgulara rastlanır:

İlk trimesterde parlak kırmızı ya da koyu kahverengi vajinal kanamalar.
Şiddetli bulantı ve kusma.
Pelvik ağrı veya baskı.

Molar gebeliğin herhangi bir belirti veya semptomunu yaşıyorsanız, doktorunuza danışın. Aşağıdaki belirtilerin görülmesi durumunda da doktorunuzdan randevu alınız:

Hızlı rahim büyümesi
Yüksek kan basıncı
Gebeliğin 20. haftasından sonra yüksek tansiyon
Yumurtalık kistleri
Anemi
Aşırı aktif tiroit (hipertiroid)

Nedenleri

İnsan hücreleri normalde 23 çift kromozom içerir. Bir kromozomun çiftinde yarısı babadan, yarısı anneden gelir. Tam bir molar gebelik durumunda, döllenmiş yumurtanın kromozomlarının tümü babadan gelir. Döllenmeden hemen sonra, annenin yumurtasında kromozom kaybolması görülür.
Kısmen ya da eksik molar gebelik, annenin kromozomları kalır ama baba tarafından gelen kromozom sayısı 2 katına çıkar. Sonuç olarak, embriyo 46 ​​yerine 69 kromozom taşır. İki sperm tek bir yumurtayı döller.