yeni doğan bebek hijyen kuralları

yeni doğmuş bebek nasıl bakılır yeni doğan bebeğe nasıl bakılmalı yeni doğan bebek nasıl bakılır bebek nasıl bakılır yenidoğan bebeğe nasıl bakılır yeni doğmuş bebek nasıl bakılır 2016 yeni doğmuş kediye nasıl bakılır bebek nasıl bakılır video


Yenidoğan bebekler nasıl bakılmalı yazımızda annelerimize yeni doğan bebek bakımıyla ilgili kısa kısa ipuçları veriyoruz. Yeni doğan bebeğinizin bakımı, gelişimi, sağlığı ve beslenmesiyle ilgili çok daha kapsamlı bilgiye, annelerimiz için hazırladığımız anne eli değmiş YENİ DOĞAN BEBEK GELİŞİMİ sayfamızda bulabilirsiniz. Annelerimizin en çok merak ettiği konuları hafta hafta işledik…

Yetişkinlerin bağışıklık sistemini etkilemeyen bakteri ve virüsler dünyaya yeni gelmiş savunmasız, korumasız bebeğinizde ciddi hastalıklara sebep olurlar. Bu nedenle bebeğinizin aşıları tamamlana kadar lütfen kimsenin öpmesine, ellerini yıkamadan kucağına almasına izin vermeyin. Yakın temasta bulunmamaları için uyarın. Sonradan pişman olmaktansa, baştan tedbirinizi almanız her zaman sizin faydanızadır. Öpücük hastalığı, küçük bebeklerde ciddi sorunlara  sebep olan bir hastalıktır ama hiçbir yetişkinde belirti göstermez.

Bebeğinizin ellerine dokunmalarına, izin vermeyin. Bebekler genelde ellerini ağızlarına götürürler. Söyleyin ayaklarını tutarak sevsinler. Sizde dışarıdan gelince kıyafetlerinizi mutlaka değiştirmelisiniz. Gelen misafirleriniz bebeği kucaklarına almak isterlerse daha önceden hazır bulunduracağınız tülbentleri misafirlerin omuzlarına örtün.

Koruyabildiğiniz kadar bebeklerimizi korumak biz ebeveynlerin görevi. Onlar bu dünyanın kurallarını henüz bilmiyorlar. Biz bebeğimizi koyduğumuz sepetin üzerine bir yazı asmıştık :))) ”Lütfen ellerinizi yıkar mısınız!’ yazıyordu. Bu yazıyı okuyanlar, söylemeye gerek kalmadan ellerini yıkıyorlardı zaten…:)