Doğumdan sonra 6-12 hafta içinde gebeliğin yol açtığı fizyolojik ve anatomik değişiklikler son bulur. Doğum ve/veya anestezi komplikasyonlarının görüldüğü ilk 24 saat çok önemlidir . Doğumdan sonraki 1 hafta erken lohusalık dönemi, 6 hafta ise geç lohusalık dönemi olarak kategorize edilir. Gebelik süresince normal büyüklüğünün 10 katına erişen ve yaklaşık 1 kg ağırlığındaki rahim lohusalıkta hızla küçülür. Doğumdan hemen sonra rahim 20 haftalık gebelik büyüklüğünde iken , 6-12. haftada tamamen gebelik öncesi boyutlarına erişir. Ağırlığı 100 grama iner. Bu küçülme süreci özellikle ilk 24 saatte annede rahim kasılmalarına ve ağrıya neden olur.

Plasentanın rahime yapışma yeri yaklaşık doğum sonrası 6 hafta içinde iyileşir. Aksi durumlarda lohusalığa özgü vajinal akıntı süresi uzar, arada ciddi vajinal kanamalar olabilir. Lohusalıkta vajinal akıntı doğumdan hemen sonra kırmızı renklidir, 3-4 gün içinde kırmızı – kahverengi olur, 2-3. haftada ise kalın, sarı beyaz renk alır ve 6. haftada da tamamen sona erer.

Vajinal doğum yapanlarda aşırı gerilen , düz kas yapısındaki vajen yavaş yavaş toparlanarak 3. haftanın sonunda kısmen de olsa eski haline döner. Vajinal yoldan doğuranlarda leğen kemiğinde eklemlerde ayrılmalar meydana gelir.

Yumurtlama fonksiyonu emzirmeyen annelerde doğumdan sonra en erken 27 . günde meydana gelirken , emzirenlerde bu süre 6 aydır. Emzirme sıklığı , süresi, bebeğe ek besin takviyesi yapılıp yapılmaması bu süreyi belirler. Süt hormonunun yüksekliğine bağlı olarak yumurtalıkların baskılanma süresi emzirmeyenlerde 3 hafta , emzirenlerde ise 6 haftadır. Adet kanamaları ise emzirmeyen annelerde 7 ila 12 haftada başlar. Emzirenlerde bu süre 36 haftaya kadar uzayabilir.