Mükemmeliyetçi anne doğum sonrası anne doğum sonrası anne psikolojisi yeni anne psikolojisi


Yanlış bir hareket yapacağımdan o kadar çok korkuyorum ki bebeğim hakkında aldığım her küçük kararı incelemek için vaktimi saatlerce araştırma yaparak geçiriyorum. Onun için her şeyi doğru yaptığımdan emin olmak istiyorum, ama kocamı ve kendimi çılgına çeviriyorum.

Hiç kimse her şeyi doğru yapamaz, hatta bir anne bile. Hepimiz çocuklarımızı yetiştirirken genellikle küçük bazen de daha büyük hatalar yaparız ve çocuklar çoğunlukla erişkinliğe kadar iyi idare ederler. (Aslında ufak hatalar yapıp bunlardan ders alarak daha etkili ebeveynler olabiliriz) Ayrıca belli bir durumda neyin doğru olduğunu bilmek her zaman mümkün değildir ve bir bebekle annesi için doğru olan diğerleri için yanlış olabilir. Bütün yayınları okuyup, uzmanlara danışmak da size bütün cevapları vermeyecektir.

Bebeğinizi ve kendinizi tanımak, içgüdülerinize ve hislerinize güvenmeyi öğrenmek sıklıkla ikinizin de yaşayacağı kararları almak için izleyebileceğiniz daha iyi bir yoldur. Mesela bazı bebekler sıcacık kundaklara sarılmayı severler, ama sizinki battaniyeyle sıkıca sarıldığı zaman ağlıyorsa o zaman ayaklarını oynatmayı tercih ettiğini düşünebilirsiniz. Uzmanlar küçük bebeklerin tiz sesler dinlemeyi sevdiğini söyleyebilirler, ama eğer sizinki kalın seslere açıkça daha olumlu cevap veriyorsa o zaman bir oktav aşağı inebilirsiniz. Bebeğinize ve kendinize güvenin, her zaman doğru olmayabilirsiniz, ama yanlışlıkta da fazla ileri gitmezsiniz.