Doğum sonrası doğum sonrası eve gitmek doğum sonrası hastanede kalmak doğum sonrası taburcu olmak doğum sonrası dinlenmek


Rahat bir doğumum oldu, oğlum gayet iyi ve ben kendimi olağanüstü hissediyorum. Çabucak eve gitmeyi istiyorum fakat herkes hastanede kalmamı ve dinlenmemi söylüyor.

Bu herkesi dinlemenin iyi olabileceği durumlardan biridir. Çocuk doğurmak, doğum her ne kadar kolay ve çabuk olursa olsun, alacağını alır. Şu an içinde bulunduğunuz öforik halde dinlenmeye ihtiyacınız olduğunu hissedemeseniz de erkenden çok şey yapmaya kalkarsanız bunun farkına varırsınız. Yaklaşımınızın bir ay içinde “Neden dinlenmeliymişim?”den “Dinlenmek hayal”e dönmesi mümkündür. Sorun sizin dinlenmeye ihtiyacınızın olup olmaması değil, en iyi nerede dinlenebileceğinizdir. Yükü biraz azaltabilecek akrabaların, arkadaşların ve/veya para ile tutulmuş yardımcıların bulunduğu bir eve gelen kadın için erkenden taburcu olmak hastane ortamının getirdiği kişiliksiz ortamdan kurtulmayı sağlar.

Diğer taraftan kucağında bebeği ile çocuklarla dolu, yardım imkanı olmayan bir eve dönecek olan kadın için hastanede kalış süresi kısa ve mükemmel olmasa da fırtınadan önce huzurlu ve sakin bir ortam sağlar. Kararınızla ilgili olmakla birlikte, yardım alabileceğiniz bir eve dönseniz bile karakteriniz ne kadar dinlenmenize izin verecek. Eğer başka insanlar yemeğinizi pişirirken, çamaşırlarınızı yıkarken ve evinizi temizlerken yan gelip yatabilecek bir insan değilseniz doğum sonrası zorunlu hastane tatiliyle ev sorumluluklarınızdan uzaklaşmanız iyi olacaktır. Tabii ki hastanede kalış her zaman sizin için tıbbi bir gereklilik olmasa da bebeğiniz için olabilir. Ayrı kalmak sizi etkilemediği takdirde ve kalış süresi çok uzamadığı durumda..doktorun bebeğinizi hastanede tuttuğu süre boyunca hastanede kalmalısınız.

Doktorum bebeğimin doğumundan sadece 24 saat sonra eve dönebileceğimi söyleyince şaşırdım. Bu acele ne için?

Sağlık harcamaları arttıkça tıbbi ekonomistler bunları azaltmak için her hastanedeki kıyıda köşede kalmış yolları arıyorlar. 24 saatte taburcu etmek de bunlardan birisi. Komplikasyonsuz bir vajinal doğwndan sonra aııne ve bebek için en iyi yerin evleri olduğu da öne sürülebilir. Etraf tanıdıktır ve sevilen yiyecekler (en azından anne için), sevgi dolu bir aile vardır ve hastanedeki mikroplarla temas yoktur. Elbette evde herhangi bir sorun ortaya çıkabilir.