Doğum sonrası baba beslenmesi doğum sonrası ailede beslenme doğum sonrası beslenme alışkanlıkları


Eşimin hamile olduğunu öğrendiğimden beri onun bebeğimiz için sağlıklı beslenebilmesine katkıda bulunmak için sevdiğim pek çok şeyi yemekten vazgeçtim. Oğlumuz doğduğuna göre artık istediğim şeyleri yiyebilecek miyim?

Bebeğinizin beslenme konusundaki bağımlılığı göbek kordonunun kesilmesiyle sona ermemektedir. Büyüyüp evden ayrılacağı yaşa gelene kadar çocuğunuz sizin (ve ailedeki herkesin) yeme alışkanlıklarınıza sahip olacaktır. Kahvaltıda kek, kurabiye, yemek aralarında patates cipsi veya kraker yediğinizde, öğlen yemeğini bir sandviç ve kola ile geçiştirdiğinizde, akşam yemeğinde havuç ve kabağa dokunmadan tabağınızda bıraktığınızda onun örnek alacağı bir yemek alışkanlığı sergilersiniz.

Yediklerinize dikkat etmenizi gerektiren bir diğer neden de şu anda çocuğunuz küçük bir bebek olsa bile büyüdüğü zaman sizi sağlıklı ve üretken bir baba olarak görme şansını artırmaktır. Sizin ya da diğer Amerikalı erkeklerin zamanından önce ölmesine sebep olan hastalıklar – kanser, kalp hastalığı, inme, diyabet – doğru bir beslenme alışkanlığıyla bir ölçüde engellenebilir.

Lifli ve kompleks karbonhidratlardan zengin (rafine edilmemiş ekmek ve gevrekler, proteinli ve rafine edilmemiş undan hazırlanan makarna, kuru bezelye ve fasulye, meyve ve sebzeler gibi), şeker, tuz ve yağı az (özellikle de katı ve doymuş yağlardan uzak durun) yiyecekler yerseniz bu hem sizin hem de çocuğunuzun yararına olacaktır.

Bebeğinize yiyecek konusunda iyi örnek olduktan sonra sigara içerek bunu bozmayın. Sigara içen anne babaların çocuklarında sigara içmeyen ailelerin çocuklarına kıyasla daha çok hastalık görüldüğü ve bu çocukların ileride sigara içme olasılığının da daha fazla olduğu saptanmıştır. Bu çocuklarda kolik görülme olasılığı da daha yüksektir. Siz de sigara içiyor ve bırakmakta zorlanıyorsanız doktorunuzdan yardım isteyin ya da sigarayı bırakma programına veya grubuna katılın.