Bebekle babanın ilişkisini kıskanmak babanın bebeğe gösterdiği ilgiyi kıskanmak babadan ilgi gören bebeği kıskanmak


Biliyorum bu kulağa tuhaf geliyor ama eşimin kızımızla geçirdiği zamanı kıskanıyorum. Bazen bana da ona gösterdiği ilginin yarısını gösterse diye düşünüyorum.

Dışarıdan bakan birine zararsız hatta çok sevimli görünse bile bir babayla çocuk arasında gelişen romantizm eşinin ilgisini paylaşmaya alışık olmayan bir kadın için son derece tehditkar olabilir, hele de hamileliği süresince eşinin aşırı ilgisine maruz kaldıysa. Aile dinamikleri yerine oturdukça kıskançlık hisleriniz kendiliğinden azalacaktır ama bu sırada yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

Kendinize güvenin. Yapmanız gereken ilk şey, yaşadığınız bu duygunun abartılı, kötü, bencilce, ahlaksız ve hatta utanç verici olmadığım, normal ve sık rastlanan bir durum olduğunu kabul etmektir.

Suçluluk duygunuzu ortadan kaldırın. Memnun olun. Bebeği ile vakit geçirmekten hoşlanan bir eşiniz olduğu için ne kadar şanslı olduğunuzu düşünün. Giderek erkekler de çocuk bakımında rol almaya başlasalar da bunun standart bir davranış olmadığını bilin. Onların birlikte zaman geçirmesinden yararlanarak yapmanız gereken ev işlerini veya kendinizle ilgili şeyleri halledin. Aralarında gelişen sevgiyi takdir ederek izleyin ve bunu destekleyin; şu anda kurdukları bağlar hayat boyu, her şeye itiraz edilen iki yaşında da, çalkantılı ergenlik devresinde de, devam edecek ve kızınızın daha iyi bir kadın olmasına (ya da oğlunuzun daha iyi bir erkek olmasına) yardımcı olacaktır.