Birth Control Pill Container --- Image by Beathan

Doğum kontrol doğum kontrol yöntemleri aile planlaması doğum sonrası doğum kontrolü emzirme döneminde doğum kontrolü doģum sonrası hamile kalınırmı doğum sonrası hamile kalınır mı doğum sonrası hamile kalma riski


Başka bir bebek yapmadan önce en az iki sene beklemek istiyorum. Arkadaşlarımdan biri süt verdiğim sürece hamile kalmayacağımı duyduğunu ve doğum kontrolü konusunda endişelenmememi söyledi.

Arkadaşınız haklı sayılır ama eğer emzirmeye bir doğum kontrol yöntemi olarak güveniyorsanız hamile kalabilirsiniz. Süt veren bazı kadınlar emzirme döneminde ve bazen daha sonra da nonnal adetlerinin geri dönmediğini söylüyorlar. Bu çoğunlukla yumurtlamadıklarını ve hamile kalmayacaklarını gösterir. Emzirmenin yumurtlamayı baskılayıcı etkisini artıran faktörler: düşük yağ seviyesi (yağ dokusunun ürettiği bazı hormanlar adetleri uyarabilir), sık aralıklarla emzirme (günde üç kereden fazla emzirmek adetleri geciktirebilir), geç sütten kesme (genelde sütten kesmeyi ne kadar geciktirirseniz. yumurtlamanız da o kadar gecikir) ve anne sütüne ek gıdaların geç tanıtımı (formül sütler, katılar, hatta su memelerden süt alımını azaltır ve vücuda artık adetlerin zamanı geldiğini bildirir).

Süt veren annelerden çoğu, özellikle fazla yağ depolan olanlar ya da bebeklerini kısmen anne sütü ile besleyenler adet görmeye başlarlar ve hamile kalabilirler. Sonuçta süt verirken kimin adet görüp kimin görmeyeceğini önceden bilmek imkansızdır. Eğer tekrar ilk defa yumurtlamaya başlamadan önce herkesin ‘steril’ bir adet dönemi olsaydı bu hiç sorun olmazdı. Daha sonra da adetin başlangıcı doğum kontrol yöntemleri ne başlamak için bir uyarı teşkil ederdi. Ama durum böyle değildir.