Doğum Sonrasında Kuyruk Sokumu Kemiği Kırılması lohusa döneminde kuyruk sokumu kemiği kırılması lohusa döneminde sağlık doğum sonrasında sağlık doğum sonrası kuyruk sokumu kemiği


‘Doktorum doğum sırasından kuyruk sokumumdaki kemiğin kırılmış olduğunu söylediğinde gerçekten çok şaşırdım. Daha önce hiç böyle bir yaralanma duymamıştım.

Kuyruk sokumundaki kemiğin, “koksiks”in kırılması, çok ender olarak rastlanan bir durumdur, muhtemelen siz de bu nedenle böyle bir şeyi ilk kez duyuyorsunuz. Ama bildiğiniz gibi, başa gelebiliyor. Daha sıklıkla, pelvis tabanını döşeyen kaslar zarar görebiliyor ve bu da o bölgedeki kasların spazmına ve hassasiyete yol açıyor. Her iki sebep de, tıbbi terminolojide “koksigodini” denen, omurganın en ucunda yerleşmiş koksiks bölgesinde ağrıya yol açıyor.

Çoğu kadın, ağrının en fazla, sert yüzeylere oturmakla veya tuvalette (sert yüzeye oturmanın yanı sıra) ıkınırken hissedildiğini belirtir. Uzanmak, yas tık ya da halka biçimli lastiklerin üzerine oturmak genellikle rahatlatıcı olmaktadır. Tedavide, sıcak uygulamalar, kalça ve popo bölgesine ve hatta pelvis içi masaj önerilebilir. Tedavi ile ağrı giderek azalmakta ve genellikle bir ya da iki ay içinde yok olmaktadır.