Yeni anne olmak anneliğe hazır olmamak lohusa dönemi doğum sonrası doğum sonrası dönem


Gerçekten baş edebileceğimi düşündüm. Ama küçük oğlumuzu elime verdikleri an kendime olan tüm güvenim yok oldu. Anne olarak sanki tam bir fiyasko olduğumu düşünüyorum.

Anneliğin nihai ödülleri diğer mesleklerden daha fazla olmasına rağmen stres ve zorlukları da özellikle başlangıçta diğerlerinden çok fazladır. Her şeyin ötesinde ön eğitim, deneyim ya da yol gösterme olmaksızın sizi birden tam on sekiz, yirmi saatlik vardiyalı işin içine sokan başka bir meslek yoktur. Dahası ilk haftalarda nasıl gittiğinizi anlamak için bu kadar az izlenim elde edebileceğiniz başka bir meslek yoktur.

İşinizi değerlendirebilecek tek kişi muhtemelen tepki göstermeyen, tahminde bulunamayacağınız, işbirliği yapmayan, memnun olduğunda gülümsemeyen, minnettar olduğunda sizi kucaklamayan, beslenmesi gerekirken uyuyan, uyuması gerekirken ağlayan, size nadiren birkaç dakikadan uzun bakan, sizi kapı komşunuzdan ayırt edemeyen bir yenidoğan olacaktır. Tamamlanmış bir işte duyduğunuz tatmin olma hissi yoktur. Neredeyse yaptığınız her iş; (bez değiştirmek, mama hazırlamak, bebeğin giysilerini yıkamak, beslemek gibi) çabucak bozulur ya da hemen tekrardan yapılması gerekir.

Yeni mesleğinizde kendinizi başarısız hissetmeniz hiç de şaşılacak bir şey değildir. Alışık olan uzmanlaşmış biri için de hiç kolay değildir ki acemi biri için hiç bitmeyen bir seri hatalar, karışıklıklar, talihsizlikler, kazalar zinciri gibi görünebilir. Fakat yine de yakında daha iyi zamanlar olacaktır (kafanızda canlandırmakta güçlük çekseniz de) ve annelikte yetenekli hale gelmeniz hayal ettiğinizden daha da yakındır. Bu sırada şu noktalan da aklınızda bulundurun.