Yeni anne olmak yeni annelik doğum sonrası aktivite doğum sonrası yaşam


Tüm gün anneliğe mahkum olduğumdan beri kızımla evde kalmaktan boğuluyormuş gibi hissetmeye başladım. Bez değiştirmekten başka bir hayat da olmalı.

Bebeğinizin yaşamının ilk aylarında, gece gündüz beslenme ve ilgi ihtiyacı hiç bitmeyecek gibi gözüküyorsa bu zamanlarda annenin vakit ve arzuladığı tek şey uyku olur. Ama bebeğin hayatı rutine girip, anne de idare edilebilir bir ritme kavuşunca kasvetli can sıkıntıları da ilk haftaların telaşlı pusu üzerinde kaybolur. Kendinizi yapacak çok şey ve yetersiz zaman içinde bulmak yerine yeterince değerlendiremeyeceğiniz bol vakit içinde de bulmanız mümkün olabilir.

Bebeğinizin günlük bakımının zorluklarını aştıktan sonra kendinizi kurulu bir makine gibi hareket ediyor gibi hissedip, dört duvarın dışındaki eğlenceli hayat için yoğun istek duyabilirsiniz. Ve eğer daha önceden kariyeriniz varsa, hobiler, okul, atletizm, sosyal görevler gibi birtakım aktiviteleriniz olmuşsa üzerinize kapanan bu dört duvarı fark edip evde bebeğinizle beraber kalma kararınız konusunda kendinizden şüphe edebilirsiniz. Bebeğinizle beraber zengin, dolu, tatmin edici bir hayat tarzı hiç de gözüktüğü gibi imkansız değildir. Böyle bir hayata kavuşmak için atmanız gereken ilk adım anneniz ya da sizden önceki kuşakların ancak yirmi yılda farkına vardığı, bir kadının (ya da erkeğin) yalnız bebekle beraber yaşamasının mümkün olmadığı gerçeğini kabul etmeniz olacaktır.