Doğum sonrası diyet hamilelik sonrası kilo vermek hamilelik sonrası sıkılaşmak hamilelik sonrasında egzersiz doğum sonrası egzersiz


Hamileliğiniz boyunca 11-12 gibi uygun kilo almışsanız,doğumdan iki ay sonra eski kilonuza geri dönebilirsiniz. Hamilelik boyunca 12 kilonun üzerinde kilo almışsanız, bunları vermek için biraz zamana ihtiyacınız olacaktır.

Doğumdan eve döndüğünde hiçbir kadın tığ gibi incelmiş olmaz. Hala şiş bir karın ve 6-7 aylık hamile görüntüsü vardır. Doğumdan sonra rahim hala geniş olduğuiçin karında bir çıkıntı vardır. Rahmin küçülüp eski şeklini alması ise 6 haftalık bir süre içerisinde olur. Rahim küçülünce karındaki şişlik gider. Fakat hala gevşemiş karın kaslarınız vardır. Bunları eski haline getirmek için de egzersizlere ihtiyacınız vardır.

Emziren annelerin (sütü çoğalsın diye çok fazla yemek yemedikleri müddetçe), eski formlarına dönmeleri çok daha kolay olur.Emzirme süresince diyet yapmanız önerilmez, fakat yağlı ve unlu besinlerden uzak durarak da sütünüzü artırıcı yiyecekleri fazla miktarda yiyebilirsiniz. Karbonhidratlı besinlerden uzaklaşmanız, sizin kilo vermenizi kolaylaştırır. Her şeye rağmen eski kilonuza dönseniz de, dönmeseniz de perine ve karın bölgesinde yer alan gebelikten dolayı sarkmış kaslarınızı sıklaştırmanız için egzersizlere ihtiyacınız vardır.

Doğumdan 24 saat sonra aşırıya kaçmamak şartıyla egzersizlere başlayabilirsiniz. Erken dönemde başlayacağınız egzersizler, sizi yormayacak olan yatak egzersizleridir. Doğumdan 24 saat sonra, pelvis tabanını güçlendirmek için yaptığınız Pelvis kası hareketlerini yapabilirsiniz. Bu hareket yatakta ve küvette yapılabilir. İdrarınızı yaparken bir miktar tutup daha sonra bırakarak da perine bölgesindeki kasları güçlendirme hareketi yapabilirsiniz. Pelvis kası hareketlerini sezaryen iken de yapabilirsiniz.