Doğum sonrası depresyon doğum sonrası depresyonu hamilelik sonrası depresyon


Çok güzel ve sağlıklı bir kızımız var, tam da eşimin istediği gibi. Yine de hastaneden eve geldiğimizden beri eşim mutsuz ve gözyaşları içinde.

Süt verme hissinin başlamasından artık hamile olmamaya, buna rağmen hamile gibi görünmeye kadar çok çeşitli faktörler hormonal değişikliklerle bir araya geldiğinde yeni doğum yapan kadınların yarıya yakınında (bazı tahminlere göre bu oran %90’a varabilir) doğum sonrası (postpartum) depresyon görülebilir. Şans eseri bu depresyonların çoğu (neredeyse 1000′ de 999’u) çok şiddetli değildir, uzun sürmez ve doğumdan sonraki birkaç hafta içinde kendiliğinden düzelir. Postpartum depresyona katkıda bulunan faktörlerden biri hormonal değişiklikler olsa da ve siz bir endokrinoloji uzmanı olmasanız da eşinize yardımcı olabilmek için sevgi ve ilgi dolu bir koca olarak yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

Yükünü azaltın. Doğumdan sonraki dönemde yorgunluk kaçınılmazdır ve yorgunluk depresyona en büyük katkısı olan unsurlardan biridir. Eşinizin gerekli yardımı aldığından emin olun, siz yanındayken sizden, siz yokken ise başkalarından.

Onun gündüzünü ve gecesini aydınlatın. Eve yeni gelen misafiriniz herkesin ilgi odağı olacağı için eşiniz kendini ihmal edilmiş hissedebilir. Kendini yetersiz (bir bebeğin bakımı ve beslenmesi konusunda öğrenecek çok şey vardır) ve daha az çekici (doğumdan sonra verilmesi gereken bir sürü fazla kiloya sahiptir) bulabilir. Bu durumda da farklı bir şeyler yapabilirsiniz. Beklemediği anlarda ona iltifat edin, ona bebek konusunda ne kadar iyi olduğunu söyleyin, adeta ışıldadığını, giderek daha inceldiğini ve anneliğin ona ne kadar yakıştığını ifade edin. Ona küçük armağanlar -çiçek, yeni bir kitap, güzel bir gecelik- alın, fakat çikolata hediye etmeyin, bu kilolarını ve depresyonunu artıracaktır.