Doğum sonrası cinsellik doğum sonrası cinsel yaşam lohusa döneminde cinsel yaşam doğum sonrası cinsel hayat bebek sonrası cinsellik doğum sonrası cinsellikten soğumak doğum sonrası cinsel arzuda azalma


Küçük kızımızın doğumunu izlemek heyecan vericiydi fakat onun eşimin vajinasından çıktığını görmek beni seksten soğuttu.

İnsanların cinsel tepkileri hayvanlarınkiyle kıyaslandığında son derece nazik bir konudur. Yalnızca bedenin değil zihnin de etkisindedir. Bazen zihnimiz bu konuda son derece acımasız olabilir. Böyle zamanlardan bir tanesi sizin de fark etmiş olabileceğiniz gibi hamileliktir. Bir diğeri ise şimdi fark ettiğiniz gibi doğum sonrası dönemdir.

Sekse karşı ilginizin azalması büyük olasılıkla bebeğinizin doğumunu seyretmenizden kaynaklanmıyordur. Birçok yeni baba, bebeklerinin doğumunu seyretseler de seyretmeseler de bir süre vücut ve zihin olarak sekse hazır olmazlar, kendilerini böyle hissetmeyen babalar da bulunabilir ve bu da tamamen normaldir. Bunun anlaşılabilir pek çok nedeni olabilir: bebek geceleri sık sık uyanıyorsa yorgunluk, özellikle de bebeğiniz sizinle aynı odada kalıyorsa mahremiyetin azalmasından ötürü huzursuzluk, en uygunsuz zamanda bebeğinizin ağlamaya başlayacağından korkma, doktorunuz bu konuda yeşil ışık yaksa bile eşinizi .incitmekten çekinme; ve son olarak da bebeğinizin hayatının bu döneminde tüm enerjinizi ona yöneltrnenizden ötürü fiziksel ve zihinsel olarak bebeğinizle ilgilenmek. Bir diğer deyişle, eğer anneliğin ilk aylarındaki pek çok kadın gibi eşiniz de sekse karşı çok ilgili değilse sizin de böyle hissetmeniz olağandır.